Emisioni IMPAKT Video

Dr. Olsi Jazexhi: Skenderbeu inspiroi terroristin Brenton Tarrant qe te vrasi muslimanet ne Zelanden e Re

Dr. Olsi Jazexhi komenton mbi sulmin me te fundem terrorist qe ka ndodhur ne Zelanden e Re, ku terroristi i krishtere Brenton Tarrant ka hyre ne dy xhami dhe ka vrare 49 besimtare muslimane. Dr. Jazexhi tregon sesi Brenton Tarrant u nxit ne kete sulm terrorist nga ideologjia fashiste e nacionalizmit anti-turk serb dhe shqiptar katolik. Ai ve ne pah sesi miti i Skenderbeut, Car Llazarit, Betejes se Kosoves, Millosh Kopilit etj i cili perdoret nga cetniket serb, Radovan Karaxhici dhe Ratko Mlladiq dhe nga ekstremiste katolik shqiptar sikur Spartak Ngjela, Agron Gjekmarkaj, Ismail Kadare, Paulin Zefi, Leon Molla etj ka cuar dhe con ne konflikte fetare ne Ballkan por tanime edhe ne bote. Dr. Jazexhi tregon sesi ideologjia ekstremiste serbo-katolike kunder turqve dhe muslimaneve ka inspiruar terroristin Brenton Tarrant ne Zelanden e Re. Per me shume shikoni videon.

OPINIONE