Islamofobi Shqiperia

Ekstremisti katolik Stelian Pretashi sulmon medresistet shqiptare

Ndeshja mes kombëtareve të Shqipërisë dhe Turqisë zhvillohet sot në stadiumin “Loro Boriçi” në Shkodër.
Kombëtarja e Turqisë ka mbërritur në Shqipëri për ndeshjen e fazës eliminatore të EURO 2020 në grupin H. Ekipi i drejtuar nga trajneri Şenol Güneş, është pritur me flamuj turq dhe shqiptarë nëpër duar nga ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yöruk, qytetarë e nxenes te medreseve. Por kjo pritje madheshtore dhe shenje paqje nuk eshte pelqyer nga radikalet islamofob dhe turkofob. Nder ta ishte edhe faqja ekstremiste katolike, “Feja e Shqiptarit eshte Europa” qe menaxhohet nga ekstremisti katolik Stelian Pretashi. “Feja e Shqiptarit eshte Europa” cdo dite nxit urrejtje fetare, islamofobi dhe racizem online.

“Medresetë në trojet shqiptare janë fabrika për prodhimin e turqeve, dhe kjo është prova konkrete dhe e freskët.” – eshte shkrimi i tyre i rradhes ne FB, kunder muslimaneve shqiptare qe arsimohen ne medrese, te cilet jane per paqe mes kombeve sidomos me turqit qe gjithmone na kane trajtuar si vellezer e na kane ndihmuar ne momentet me te veshtira te shteteve shqiptare, Shqiperise dhe Kosoves.

Me sa duket ekstremisti katolik Stelian Pretashi do lufte e dhune kunder turqeve e muslimaneve njejte si terroristi kristian Tarrant qe vrau 50 myslimane. Ne fund te fundit te dy kane te njejtin hero ku inspirohen, Skenderbeun – Atletin e Krishtit, ai qe vriste turq e muslimane shqiptare.