Opinion

Gjergji Thanasi mbështet muslimanët e Durrësit që të falin Bajramin të lirë

Situata në vendin tonë nuk duket aspak normale dhe shkak pandemia. Muslimanët janë të persekutuar ku po u shkelen liritë dhe të drejtat kushtetuse, por kjo ka sjell reagimin e shumë katolikëve dhe ortodokësve ku mes tyre ëeshtë Gjergji Thanas që është shprehur se nesër  ndonese i krishtere, do te jem te Sheshi Liria (o Zot sa emer i kendshem!!), kur muslimanët durrsake t’i falen për Bajram Allahut të tyre në xhami, që zbukuron këtë shesh.

Nga Gjergji Thanasi

30 vjet me pare populli hapi kishat dhe xhamiat!!!!!!!!!!!!!

E kam thene e shkruar edhe me heret qe myslymanet e Shijakut vendali e camer bashke ne kundershtim me urdherat e sekretarit te pare Skuqi dhe kryetarit te deges Muka hapen xhamine ne Shijak ne fund te nentorit 1990. Pas 30 vjetesh Edveri mendon se do ia kaloje Ramizit e do arrije nivelin e Dulles duke ua mbyllur per Bajram xhamite myslymaneve shqiptare dmth shumices se qytetareve te Republikes Popullore Socialiste te Shqiperise.
Une, ndonese i krishtere, do te jem te Sheshi Liria (o Zot sa emer i kendshem!!), kur myslymanet durrsake t’i falen per Bajram Allahut te tyre ne xhamine, qe zbukuron kete shesh.
Kete te diele do te jem, sepse 1) isha ne Shijak 30 vjet me pare per solidarizim me myslymanet tane shqiptare e ne shenje urrejtje kundra Dulles, Ramizit dhe socializmit te tollonit. 2) Do shkoj ne shesh, sepse Brekushja i Surrelit, ndersa nuk guxoi te mbylle kishat per Pashke, vellezerit myslymane shqiptare i trajton si bujkrober, me qellim per t’i poshteruar kete prag Bajrami. 3) Do shkoj ne shesh, sepse me krenari deri tani u kam thene vajzave te mia qe une isha prezent, kur ne Rrethin e Durresit u hap xhamija e pare, kisha e pare ortodokse, kisha e pare katolike, kur me 14 dhjetor 1990 me gure, tulla, shishe dhe hunj durrsaket iu kundervune komunizmit gjakatar. 4) Une neser ne kundershtim me rregullat dhe ligjet e fantaksura te Brekushes do shkoj te Sheshi Liria ne Durres, sepse dua tu them me krenari niperve dhe mbesave te mi te ardhshem: une isha bashke me vellezerit e mij myslymane shqiptare, kur Antikrishti i Surrelit u vuri drynin xhamive te tyre. 5) Une do te jem te dielen ne Sheshin Liria, atje te Xhamia si i krishtere i devotshem, si europian i mire, si shqiptar patriot duke besuar se Kushtetuta e Shqiperise ua garanton ende lirine fetare vellezerve myslymane shqiptare. 6) Do te jem duke shpresuar qe myslymanet durrsake, myslymanet shqiptare e duan me shume Allahun e tyre, sesa i frikesohen Satanait te Surrelit! 7) Do te jem, se Krijesa e peshtire e Surrelit sot tall edin me myslymanet shqiptare, ama neser e kemi rradhen ne te krishteret…… 8) Do te jem se kam besim ne forcen morale te durrsakeve te mij myslymane.
Ju lutem bejini share ketij postimi ju o myslymane e te krishtere shqiptare, se te derguarit e Zotit i kemi te ndryshem (Krishti, Muhameti), por “ambasadorin” e djallit, Edverin e kemi te njejtin ne shqiptaret pa dallim feje, po po pa dallim feje.

P.S. Ftoj antiterrorsat shqiptare, qe mbyllin syte kur vellezerit e baballaret e rilindasve dhe rilindeshave cojne ne Amerike terroriste (ex foreign fighters), arme, municione e lende plasese, te vine ne Sheshin Liria e te me prangosin, se guxova u rebelova kundra “mekembesit” te Belzebuthit mbi toke, se u rebelova kundra kokainomanit te Surrelit!!!/gazetaimpakt