Bota

Gruaja me shami fiton në Stamboll të Turqisë për herë të parë

Një kandidate femër me shami ka fituar një vend në komunë, në Stamboll për herë të parë në historinë e vendit, sipas mediave lokale.

Seyma Dogucu e Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në pushtet fitoi një vend në bashki në rrethin e Stambollit të Sancaktepe në zgjedhjet lokale të dielën, njoftoi të hënën Agjencia Shtetërore Anadolu.

Gazeta pro-qeveritare Yeni Safak tha se Dogucu ishte e vetmja kandidate grua që fitoi në kryeqytetin ekonomik të vendit, ku jeton një e pesta e popullsisë.

Ai tha se 54-vjeçarja ishte gruaja e parë me shami dhe fitoi.

Ajo fitoi 49.91 për qind të votave në një garë të ngushtë me opozitën CHP duke marrë 47.12 për qind.

Seyma Dogucu ka postuar në Twitter falënderimet për votuesit në Sancaktepe.

Fitorja vjen me AKP-së kundër rezultateve në Stamboll dhe Ankara, pasi votat treguan se partia humbi shumicën e vendeve në të dy qytetet kyçe.

AKP dhe partnerja e koalicionit fituan më shumë se 50 përqind të votave në mbarë vendin në votimin lokal, por humbja si në kryeqytetin e Turqisë dhe në qendrën e saj ekonomike do të jetë një pengesë.

Rezultatet zyrtare janë aktualisht në pritje të procesit të apelimit.

Ankaraja dhe Stambolli janë mbajtur nga AKP dhe paraardhësi i saj me orientim islamik për 25 vjet.

Kryetari Rexhep Tajip Erdogan në pushtet filloi si kryebashkiak i Stambollit në vitin 1994./ ML