Bota

Haxhijtë jordanezë u plaçkitën në Mekë

Një autobus me 39 haxhijë jordanez, shumica prej të cilëve ishin gra, u plaçkitën të mërkurën në Arabinë Saudite.

Një autobus turistik jordanez që me 39 haxhijë u plaçkit në qytetin e shenjtë të Mekës, në Arabinë Saudite, njoftuan autoritetet e konfirmuara të enjten, duke vënë në dukje se haxhijtë humbën pasaportat e tyre.

Drejtori i Qendrës së Operacioneve në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Çështjet e Jashtëzakonshme të Jordanisë tha se është duke u punuar për të lëshuar dokumente udhëtimi për një grup të haxhijve që humbën pasaportat e tyre në zonën e Mekes në Arabinë Saudite.

Sufian al-Kudah tha në një deklaratë të mërkurën se qendra e operacioneve po ndiqte me konsullatën jordaneze në Jeddah procesin e lëshimit të dokumenteve të nevojshme të udhëtimit që do t’u lejonte atyre të ktheheshin në Jordani përmes kalimit kufitar pas sulmit.

Shumica e haxhijve ishin gra, por një fëmijë ishte gjithashtu në autobus.

Nuk u dhanë hollësi të mëtejshme.

Burimi : The New Arab / ML

OPINIONE

INTERVISTA