Houthit e Jemenit sulmojnë një anije mallrash në Gjirin e Adenit

Rebelët Houthi të Jemenit kanë marrë përgjegjësinë për sulmet me raketa ndaj tre anijeve në Detin Arabik dhe të Kuq, si pjesë e një fushate që synon anijet me lidhje të dyshuara izraelite. Dy raketa lundrimi të lëshuara nga rebelët Houthi kanë vënë flakën një transportues mallrash me shumicë në Gjirin e Adenit.

Sulmi, i cili goditi transportuesin e ngarkesave me shumicë në pronësi të Ukrainës dhe polake, M/V Verbena, mori flakë. Një marinar civil u plagos rëndë në sulm, përpara se të fluturonte me një helikopter amerikan në një anije aty pranë për trajtim mjekësor. Në një deklaratë, Komanda Qendrore e SHBA tha, “M/V Verbena raportoi dëme dhe zjarre të mëvonshme në bord. Ekuipazhi vazhdon të luftojë zjarrin.”

Houthis morën përgjegjësinë për sulmin, si dhe dy të tjerë në anije në Detin e Kuq. Komanda Qendrore sqaroi se këto sulme të tjera nuk shkaktuan “të lënduar apo dëme të konsiderueshme”. Grupi ka synuar transportin detar në të gjithë korridorin e Detit të Kuq, duke pretenduar se sulmet e tyre kanë për qëllim ndalimin e luftës dhe mbështetjen e palestinezëve.

Houthi-t kanë nisur mbi 50 sulme ndaj anijeve që nga nëntori, duke vrarë tre marinarë sipas Administratës Detare të SHBA. Një fushatë sulmesh ajrore e udhëhequr nga SHBA-ja është kundërpërgjigjur që nga janari, me një seri sulmesh që kanë vrarë të paktën 16 dhe plagosur 42 të tjerë, sipas rebelëve./BW

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne