Bota Opinion

Imran Khan: “Goditjet amerikane në Pakistan duhet të ndalen. Janë masakra dhe horror i vërtetë i fshehur nga perëndimi”

Nga; Drone Warfare

Që nga viti 2004, qeveria amerikane ka sulmuar mijëra objektiva në zonat fisnore përgjatë kufirit afgan në Pakistanin veriperëndimor. Ai përdorte automjete ajrore pa pilot të operuar nga Forcat Ajrore të SHBA nën kontrollin operacional të Divizionit të Aktiviteteve të CIA-s. Sulmet u rritën ndjeshëm nën pasardhësin e Bushit, fituesin e Çmimit Nobel të Paqes, Barak Obama.

Një fushatë jo e dhunshme në Pakistan kundër goditjeve të dronëve nga partia Tehreek-e-Insaf, e udhëhequr nga Imran Khan, përfshiu bllokimin e rrugës për të ushtruar presion mbi Uashingtonin për të ndaluar synimin e grupeve të armatosura në rajonin që kufizohet me Afganistanin. Kontejnerët e furnizimit të NATO-s në dhe nga Afganistani nëpërmjet Khyber Pakhtunkhëa u ndalën në pikat kufitare derisa sulmet amerikane të avionëve të ndaluar u ndalën dhe një apologji zyrtare iu dha qeverisë për vrasjet në Pakistan. Ajo përfundoi në vitin 2014.

Imran Khan sulmon ata bashkatdhetarë që mbështesin luftën e NATO-s ndaj talebanëve:

“Ata nuk kanë asnjë ide. Ata ulen në dhomën e vizatimit. Ata lexojnë gazetat në gjuhën angleze, të cilat kanë shumë pak ngjashmëri me atë që është Pakistani i vërtetë. Unë ju premtoj, ata do të humbasin në fshatrat tona. . .”

Khan beson se SHBA janë përgjegjëse për ngritjen e talebanëve pakistanezë, aleatë të talebanëve afganë.

“Ne përfunduam dërgimin e ushtrisë tonë në zonat tona fisnore me kërkesë të amerikanëve. Dhe zonat tona u shkatërruan. Ne kishim, pak a shumë, një situatë të luftës civile atje. Ndihma ishte e vogël krahasuar me humbjen e miliarda e miliarda dhe gjaku që derdhej nga vendi ynë “.

Një dokument i zbuluar konfirmoi se 81 civilë përfshirë fëmijët vdiqën në këtë grevë të avionëve të CIA-s të vitit 2006

Ai i përmbahet traditës Sufi të egalitarizmit dhe pranimit të të gjitha besimeve dhe bindjeve në shoqëri dhe beson:

“I gjithë terrorizmi është politika. E gjitha kjo është absurditet i terrorizmit fetar. Nuk ka gjë të tillë si terrorizmi fetar. Është politika prapa saj. Padrejtësia politike. E drejta e perceptuar është se pse njerëzit i marrin armët – gjatë gjithë historisë. “