Sociale

Informonte kultivuesit dhe trafikantët e drogës, arrestohet polici

Një punonjës policie në Delvinë ka rënë në prangat e SHÇBA.

Për N/Komisarin, Shpëtim Kripa 32 vjeç, me detyrë specialist për hetimin e krimeve në komisariatin e Delvinës, policia ka dyshime se informonte kultivuesit dhe trafikantët e drogës.

“Ndalimi u krye pas një hetimi me metoda speciale për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal.Dyshohet se ky punonjës policie në disa raste ka bashkëpunuar me shtetas të dyshuar për veprat penale të kultivimit, magazinimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike në zonën e Sarandës dhe Delvinës. 32-vjeçari dyshohet se u jepte këtyre personave informacion mbi veprimet policore që kryheshin në kuadër të luftës kundër lëndëve narkotike” sqaron policia.

Ndërkohë vazhdojnë hetimet për të zbuluar nëse ka punonjës të tjerë të policisë të përfshirë në këtë aktivitet.

SHÇBA fton qytetarët që për çdo rast që kanë dijeni apo konstatojnë se punonjësit e Policisë e Shtetit kryejnë veprime të kundraligjshme të telefonojnë në numrin pa pagese 0800 90 90.

OPINIONE