Bota

Irani dënon Arabinë Saudite për sulmin në autobusin që transportonte nxënës të Kur’anit

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Bahram Kassemi denoncoi koalicionin e udhëhequr nga Saudite për masakrimin e jemenasëve, duke përfshirë fëmijët, në një sulm tjetër ndaj civilëve në gadishullin Arabik.

Zëdhënësi të enjten e dënoi ashpër vrasjen e civilëve në një sulm më herët gjatë ditës në një autobus që mbante nxënësit e Kur’anit.

Ai shprehu simpati me familjet e viktimave dhe u bëri thirrje organeve ndërkombëtare dhe organizatave të të drejtave të njeriut për të parandaluar përsëritjen e masakrave të tilla nga vendet që kanë nisur një agresion kundër Jemenit.

Kassemi i përshkroi krimet e tilla si një tregues të mposhtjeve të njëpasnjëshme të koalicionit të udhëhequr nga Saudite në fushat e betejës dhe keqtrajtoi disa të ashtuquajturit avokatë të të drejtave të njeriut për ofrimin e mbështetjes për Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, duke thënë se ata janë partnerë në krimet e luftës të koalicionit në Jemen dhe duhet të mbahen përgjegjës.

Luftimet e koalicionit ushtarak të udhëhequr nga Sauditët të enjten një sulm ajror sulmuan një autobus që mbante fëmijë në Jemen, duke vrarë më shumë se 40 civilë dhe duke plagosur më shumë se 50 të tjerë.

Burimi : IQNA / ML

OPINIONE

INTERVISTA