Bota

Irani zyrtar: faktori kryesor amerikan pas luftës biologjike, mbulimi i koronavirusit

Këshilltari special i kryetarit të parlamentit të Iranit në çështjet ndërkombëtare ka reaguar ndaj akuzave të Bahreinit se Republika Islamike po “mbulon përhapjen e koronavirusit të ri”, duke thënë se SH.B.A., e cila është në të vërtetë po sundon Bahrein, është fajtori kryesor në fillimin e luftës biologjike dhe është duke mbuluar koronavirusin e përhapur në Shtetet e Bashkuara.

Duke marrë në konsideratë publikim në llogarinë e tij në Twitter të enjten, Hosseini Amir-Abdollahian kundërshtoi akuzat e ngritura kundër Iranit nga ministri i brendshëm i Bahreinit, i cili pretendoi se në Iran po përhapet koronavirus dhe po fillon luftën biologjike në të gjithë rajonin.

Zyrtari iranian tha, “#USA me flotën e saj të 5-të që qeveris Bahreinin është faktori kryesor pas #BiologicalWarfare dhe madje fshehja fillestare #CoronavirusOutbreak në Amerikë”.

Ministri i Bahreinit, gjeneral Shejh Rashid bin Abdulla Al Khalifah, e kishte akuzuar Iranin më parë për “agresion biologjik” në një postim në tweeter, duke pretenduar: “Me këtë sjellje, Irani ka lejuar që sëmundja të udhëtojë jashtë vendit”.

Irani ka kundërshtuar çdo përpjekje për të përdorur shpërthimin si një mjet për të tërhequr avantazhin politik, dhe denoncoi disa vende për përpjekjen për të shoqëruar problemet e tyre të lidhura me virusin me burimet e pretenduara jashtë shtetit.

Republika Islamike ka deklaruar në mënyrë të përsëritur respektimin e saj të rreptë ndaj transparencës në lidhje me shtrirjen e shpërthimit brenda kufijve të saj, dhe i bëri thirrje të gjithëve që të mos fshehin numrin e vdekjeve dhe të prekurve nga virusi nën ndikimet politike.

Të mërkurën, drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) tha që Irani po bën çmos në luftën kundër koronavirusit të ri, megjithë mungesën e pajisjeve dhe lehtësive të mjaftueshme të shkaktuara kryesisht nga sanksionet e SHBA.

“Ne e dimë që Irani po bën më të mirën, gjithçka që mundet … kjo është ajo që vlerësova”, tha Tedros Adhanom Ghebreyesus në një konferencë shtypi në selinë e organizatës në Gjenevë, Zvicër.

Bahreini, një aleat kryesor rajonal i Shteteve të Bashkuara që strehon Flotën e Pestë të Marinës Amerikane, ka vlerësuar fushatën e SHBA për “presionin maksimal” kundër Iranit dhe duke u përpjekur të përafrojë politikat e veta në lidhje me Republikën Islamike me ato të Uashingtonit.

Teherani, megjithatë, ka denoncuar përpjekje të tilla nga Manama si një shtytje nga kjo e fundit për të drejtuar vëmendjen larg problemeve të saj të brendshme.

Regjimi i Bahreinit është përballur me një kryengritje popullore që nga viti 2011 kundër politikave të saj diskriminuese ndaj popullatës me shumicë myslimane shiite të mbretërisë.

Regjimi ka zbritur fort në mitingje, duke vrarë një mori njerëzish dhe duke burgosur qindra të tjerë. Ajo ka anuluar organet e saj kryesore shiite dhe gjatë fushatës i ka zhveshur shumë nga shtetësia e tyre.

Irani ka dënuar në mënyrë rutinore veprimet e Bahreinit ndaj protestave paqësore dhe i ka kërkuar mbretërisë që të fillojë të dëgjojë zërat e njerëzve të saj në vend që të shtypë me dhunë protestat./Gazetaimpakt/presstv/