Bota

Izraeli hap “Rrugën Apartheid” që ndan palestinezët dhe kolonët në Bregun Perëndimor

Ne Izrael dhe Palestine rruget jane te ndara. Ne kete foto nje rruge eshte per izraelitet dhe tjetra per palestinezet

Ministria e Jashtme palestineze ka dënuar një vendim nga autoritetet izraelite për të hapur një rrugë që ndan komunitetet palestineze nga një vend i vetëm hebre në verilindje të Jerusalemit.

“Hapja e kësaj rruge vjen brenda kuadrit të përpjekjeve të vazhdueshme të Izraelit për të minuar çdo shans për të arritur një zgjidhje politike,” tha ministria në një deklaratë të së enjtes.

Ajo shtoi: “Izraeli vazhdon të imponojë një regjim të aparteidit në Palestinën e okupuar”.

Sipas të përditshmes izraelite Haaretz , autoritetet izraelite rishitën kohët e fundit autostradën e diskutueshme në një ceremoni zyrtare inaugurimi.

E quajtur “Rruga e Aparteidit”, rruga 4370 lidh “vetem-hebrej”  Geva Binyamin me autostradën Jerusalem-Tel Aviv.

“Rruga është e ndarë në mes nga një mur i lartë,” shpjegoi Haaretz . “Pala perëndimore u shërben palestinezëve që nuk mund të hyjnë në Jeruzalem, ndërsa pjesa lindore është e rezervuar për kolonët izraelitë”.

Ne ceremonine e hapjes thuhet se morën pjesë kryetari i bashkisë së Jeruzalemit  Moshe Leon, ministri i transportitYisrael Katz dhe ministri i sigurisë publike Gilad Erdan .

Katz më vonë e përshkroi masën si “një hap të rëndësishëm drejt lidhjes së banorëve të Këshillit Binyamin (dmth., Banorët) në Jeruzalem”.

Sipas Haaretz , rruga u ndërtua mbi një dekadë më parë. Megjithatë, ajo kishte mbetur e mbyllur, për shkak të një mosmarrëveshje afatgjate midis ushtrisë izraelite dhe policisë rreth asaj se kush duhet të mbikëqyrte njerzit përgjatë autostradës./ dailysabah/ gazeta impakt

OPINIONE