Bota

Izraelitët sulmojnë Dua Lipen pasi ajo mbështet Palestinen

Pasi dënoi publikisht dhunën që forcat Izraelite përdorin ndaj palestinezëve dhe në veçanti fëmijëve me një postim në instagram që mori vëmendjen e miliona njerzve në mbarë botën dhe duke e krahasuar terrorin izraelit me dhunën racore të Policisë në SHBA, Dua Lipa është kthyer në objektiv të sulmeve raciste nga grupe izraelite.

Disa ditë më parë Lipa shkruajti se “keqtrajtimin e fëmijëve palestinezë nga ushtria izraelite” mund të krahasohet me dhunën racore të policisë në SHBA dhe menjëherë ky status u shpërnda nga miliona njerëz në rrjetet sociale.

Sipas mediave izraelite rreth tremijë vetë kanë nënshkruar një peticion në të cilin u kërkohet radiostacioneve lokale, e sidomos Army Radio dhe Galgalatz, të ndalojnë transmetimin e këngëve të këngëtares Dua Lipa, sepse ajo ka publikuar në Instagram para disa ditësh një postim anti-izraelit, ku mes të tjerash shkruan se ushtarët e IDF-së qëllojnë edhe mbi fëmijë.

Sipas gazetës “Jeruzalem Post” organizata e djathtë “Im Tirzu” u ka drejtuar një letër ministrit të Kulturës Chili Tropper dhe atij të Mbrojtjes Benny Gantz, ku shkruhet se “për shkak të fyerjeve kundër ushtarëve të IDF-së, antisemitizmit, shpifjeve, teorive konspirative dhe shtrembërimeve që përmban postimi që këngëtarja ndau në Instagram, nuk është e përshtatshme që një radio stacion i lidhur me IDF-në të vazhdojë të transmetojë këngët e saj.”/topchannel