Islamofobi

Ja sesi shqiptarët ekstremistë mbështesin terroristin e Zelandës së Re

Sulmi terrorist i kryer ne dy xhami te Zelandes se Re ka tronditur tashme si muslimanet ashtu edhe jomuslimanet. Terroristi kristjan Brenton Tarrant e kishte pershkruar veten ne manifestin e tij si nje person qe urrente muslimanet, kundershtonte emigracionin e muslimaneve ne vendet perendimore, shprehte mbeshtetje dhe simpati ndaj terroristit Anders Behring Breivik, i cili ne nje sulm terrorist ne Norvegji masakroi mbi 70 persona.

Ajo qe ra ne sy ne maskren e terroristit kristjan Branton Tarrant ishin edhe emrat e shkruar neper armet e tij te shume figurave mesjetare qe kishin luftuar kunder muslimaneve dhe osmaneve dhe qe kishin organizuar kryengritje kunder Perandorise Osmane ne Ballkan. Nder figurat qe kishin qene frymezim i drejtperdrejt ne aktin e tij terrorist kunder muslimaneve ishte edhe Skenderbeu. Terroristi e kishte shkruar emrin e tij ne nje vend te dukshem te automatikut si per te treguar se ishte ndikur prej tij me shume nga te tjeret. Me sa duket Terroristi Brenton Tarrant kishte pasur simpati edhe per figura te tjera nga Ballkani, pasi ne armet e tij u gjeten te shkruara edhe plot emra te tjere sikurse ai i princit serb Llazar dhe Millosh Obiliqit te cilet kishin luftuar kunder Perandorise Osmane. Madje Brenton Tarrant kishte ndermarre edhe nje udhetim ne Ballkan ne vitin 2018 per te studiuar mbi historine e frymezuesve te tij.

Nderkohe qe aktin e terrorist kristjan Brenton Tarrant e denuan lidere boterore, personalitete te ndryshme dhe figura te njohura nga e gjithe bota, pati shqiptare ekstremiste qe e mbeshten terroristin e Zelandes se Re dhe frymezuesin e tij, Skenderbeun.

Me poshte kemi renditur disa nga komentet qe ekstremiste islamofobe te ndryshem kane postuar ne Facebook dhe Youtube lidhur me kete ngjarje te rende per muslimanet. Komente te tilla i gjen kudo neper mediat sociale por ne perzgjodhem disa prej tyre qe jane postuar ne faqen ekstremiste katolike ‘Feja e Shqiptarit eshte Evropa’ dhe disa komente qe u bene ne perkrahje te Skenderbeut, frymezuesit te drejtperdrejte te terroristit kristajn Breton Tarrant.

 

 

Paulo Berisha: Lum si kto qe jane vra e lum si ata qe kan me u vra e ty bashke me ata ua qift Gjergj Kastrioti rracen.
Taulant Hatia: E pastaj thojn pse mi vra.. oo qa mysliman a mi qi ropt mi zhduk ska ba keq ai qe i vrau… sdi kush pa meerr guximin ktu ne shqipni mi hell ne er da xhamia se si shm jan shtu e po i lepihen aba erdoganit…
Pjeter Marubi: Sa kopila paskan lan osmanët pushtues në Shqipëri.

Avex: Gjergj kastrioti do duhej dhe sot ta pastronte kte ven nga llumi islam.

Kingi Geneve: Duhet ndaluar me ligj xhamit krejt Europe Amerik Australi se e flliqen boten kta Gjunglasha.


Faredin Rexhbeqaj: Ne Kosove dhe Shqiperi patjeter duhet te behet . Sepse keshtu ndalohet edhe Ekstremizmi i cili eshte ne rritje.


Paulin Delija: Me i qu prej gjumit ne 4 te nate. Edhe ve muslimant thone qa dreqi u ba.
Pines Sehos: Ki typi kishte vrar edhe ne emer te skenderbeut hahah.


Bekim Cena: po ashtu edhe zvicerr rinora 4 edhe aty duhet me mshel qe rrin deri 4 mengjesit zv diskoteke edhe aty zhurma snalet dersa per 5 min duhet me nale patjeter.


Rajmond Zefi: Keta njerez duhen mbajtur ne ambiente te mbyllura sepse jane te rrezikshem per boten.
Elidon Vlora: Ah po qenke koqevar se ju veni dhe faleni tek zorret e sulltan bythqirit ne prishtin.

 

 

Pervec ekstremisteve shqiptare qe meshteten terrostin kristajn Breton Tarrant pati edhe komente ne youtube lidhur me kritikat qe ju bene Skenderbeut, frymezuesit te drejteprdrejte te sulmit terrorist ne Zelanden e Re.

 

 

TheBeginning: Ky kurvë duhet vrarë.Ky është i pagun prej shkijeve. Por do i vij dita shum shpejt këtij kopili anti- kombtar qe jep intervista anti-shqiptare ne emisione serbosllave.


Lumi Une per ty: Kurr nuk urrej amo kur degjon kesi fjal te bajn me urrejt por prap se prishi shpirtin me kesi muta njerz si puna e keti qeni.


ines schaler: Ky esht degjenerata me e madhe shqipetare.. I vetmi ky qe del ne televizjon dhe Don me i percare shqipetaret.. Zhdukeni nga ekranet kete pidh mashkull.

profesori inteligjent: O turk

Press Independent: Mos kujto se do shpëtosh.

King Of Worms: Sipas ketij profesorit Gjergj Kastrioti duhet te rrinte duarkryq edhe ti linte djajte ti perdhunonin familjen?!


TROLLIS: Toi qenke e KEQA e popullit tone ti mbaj udhe ne Turki se ti nuk je SHQIPTAR.
Naim Ibrahimi: mos ha mut more idiot ty te ka met me u mare me skenderbeun more shka bir shkau,kjo ska te bej me kosovar as popullin shqiptar ,ti je propagandus serb ky fare brenton qe ka be ket krim mundet te jet vllau yt qe nxit vetem urejte fetare,per skenderbeun edhe vet turqit kane respekt more bir i shkines.


Artion90: Ti duhesh perveluar me uje te nxehte po c’ti bej qe s’kam… Tipat si puna jote e nxjerrin copen e bukes duke perdorur dhe perzier radikalizmin fetar (pra injorancen) dhe aktualitetin populist (injorance x2). Faktet kane treguar se ti dhe shume te tjere si ty (edhe nga ana e te krishtereve) e keni konsumuar drurin nder shekuj pa u ndjere si krimba duke ngridhur budallenjte te vriten me njeri tjetrin. Deri atje i ngridhen tipat si puna jote injorantet saqe u nisen per Siri dhe lane koken andej. Gjej nje pune te vertete o Olsi plehra se nuk eshte pune kjo se do marresh jete njerezish o vrases. Brendon Tarrant ishte thjeshte mjeti po vrasesit e vertete te atyre njerezve ne Zelanden e Re jeni ti me koleget e tu neper bote. Brendon Tarrant ishte thjeshte nje Bilal Hadfi qe kishte humbur rrugen per Stade de France.


TheBeginning: U t’i qifsha robt po a edhe n’Youtube paske gjet me bo kanal more Suxhuk anti-Kombtar i karit a? Mos gabo me e ndot emnin e Gjergj Kastriotit o robqirë. Ai terroristi anti-shqiptar n’fakt si ti ka qenë, trushpërlar si puna jote. Nga një anë duke i i shkru dy emra Shqiptarësh në armë dhe nga ana tjetër duke qenë kundër Shqiptarëve dhe me serbet, pak a shum si puna e jote oj shkërdhatë që jep intervista anti kombtare në emisione serbosllave.


Po ku guxonjë tipa si puna e jote edhe e ati robqiri me e përmend Gjergj Kastriotin e Gjergj Arianitin, jeni t’vegjël o krimba.
Sa për fund se e zgjata shum. Do t’vij dita o suxhuk, Po t’pafsha në Dardani t’i kom shkërdhy robt, e sa për Shqipëri, mesiguri ndonjë tjetër ka për të t’rehatu mirë, sepse e meriton me t’i qi robt një herë e përgjithmonë.

 

din martini: Rrofte KRYQI, SKANDRBEG KATOLIK, VDEKJE MUSLIMANEVE ,