“Kallëzim penal në SPAK për Olta Xhaçkën”, PD publikon dokumentet: Abuzim me tenderin pa garë 1.5 milionë euro të ushqimit

Pasi denoncoi në konferenca të njëpasnjëshme ditën e sotme abuzimin me tenderin pa garë 1.5 milionë euro të ushqimit, Partia Demokratike njofton se do të kallëzojë penalisht në SPAK ministren Olta Xhaçka.

Përmes një deklarate shpërndarë mediave, PD thekson se ky tender i realizuar me urgjencë në këtë kohë krize është një aferë e pastër korruptive dhe klienteliste, ndërsa liston edhe argumentet e bazuar në dokumente.

Deklarata e plotë:

Pas dokumentimit të skandalit me tenderin e blerjes së ushqimeve nga Ministria e Mbrojtjes, ku një kompani elektronike dhe ndërtimi, u shpall fituese për tregimin e ushqimeve, në kundërshtim me ligjin, Partia Demokratike e Shqipërisë do të paraqesë nesër në mëngjes kallëzim penal në SPAK ndaj Ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka.

Ky tender i realizuar me urgjencë në këtë kohë krize, ku është shpallur fituese pa garë, një kompani kompjuterash, është një aferë e pastër korruptive dhe klienteliste, për shkak se:

1. Kompania që Edi Rama dhe Olta Xhaçka kanë parapërzgjedhur t’i japin plot 1.5 milion euro nuk ka asnjë eksperiencë në tregtimin e produkteve ushqimore. Kompania “Eurovia” është e specializuar për pajisje kompjuterike dhe ndërtim, jo për tregtimin e produkteve ushqimore.

2. E njoftuar parapakisht për hapjen e këtij tenderi, në datë 19 Mars 2020, pra vetëm 6 ditë para se të shpallej fituese e tenderit për ushqime nga Ministria e Mbrojtjes, kompania “Eurovia” shpk, dega Shqipëri, ka modifikuar objektin e aktivitetit të saj, duke shtuar edhe tregtimin në produktet ushqimore. Vetëm 6 ditë pas këtij modifikimi, pa asnjë eksperiencë në këtë fushë, ajo shpallet fituese e tenderit 1.5 milionë euro të zhvilluar nga Ministria e Mbrojtjes për paketat ushqimore.

/tpz

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne