Historia Shqiperia

Katoliku Arian Galdini terbohet me Artur Zhejin

Emisioni i fundit i Artur Zhejit me titull: “A është akoma sot feja e shqiptarit: shqiptaria?”, ku u ekspozua ekstremizmi i dhunshem katolik i Mirdites ka terbuar lushnjarin Arian Saliaj, i cili ne publik shfaqet me emrin katolik Arian Galdini. Arian Saliaji i cili sebashku me Nebi Bardhoshin kane lene fene e lushnjareve dhe hasianeve dhe jane konvertuar ne te krishtere fanatik, eshte nje aktivist i paepur i ceshtjes se kristianizmit ne Shqiperi. Fale lobizimit te tij vite me pare nisi levizja kristjane e Forumit per Demokraci dhe Etike kur Galdini me shoke nisen te bejne marshime karagjozesh per te perkujtuar historine e dy idhujve te katolicizmit ne Shqiperi Skenderbeut dhe Nene Terezes. Galdini ka shkuar aq larg me donkishotizmin e tij fetar sa qe ashtu sikur shqiptaret qe kur shkojne ne Greqi ndryshojne emrat e tyre dhe nga Mustafa quhen Qirjako – edhe Galdini ndryshoi edhe mbiemrin e tij turk – musliman Saliaj dhe i vuri vetes nje mbiemer italian – Galdini. Por disa portale te tjera thone qe Ariani mbiemrin e tij e ka ndryshuar pasi ne vitin 1996 eshte arrestuar per droge dhe ka dashur te ndryshoje te kaluaren e tij.

Emisioni i Zhejit ku analistet ekspozuan ekstremizmin e dhunshem katolik te Mirdites e kane shtyre Arian Galdinin qe te kaloj ne makth dhe te sulmoj gazetarin Artur Zheji duke e akuzuar per një axhendë të fëlliqur të emisionit të tij. Nuk dihet nese ne kete reagim ekstrem Galdini eshte nxitur nga ndonje prift apo pastor apo e ka bere vete. Megjithate ja çfarë shkruan ish-muslimani Arian Saliasi në Facebookun e tij:

Vetëm Artur Zheji mund të bëjë bashkë një temë të pakuptimte, një axhendë të fëlliqët dhe një panel me injorantë të cilët plot kurajo hyjnë me çizmet e tyre të ndyra në territore që as i njohin fare…. Hera e parë që e ndoqa Zhejin dhe uroj të mos kem më fare ngasje për ta parë më herë tjetër…. Kot së koti…

OPINIONE