Bota

KB zbulon misionin sekret perëndimor që mbështeti rebelët e Libisë kundër Turqisë

Ekspertët e Kombeve të Bashkuara (KB) kanë zbuluar një operacion të fshehtë ushtarak nga disa vende perëndimore në Libi që ka për qëllim të mbështesë rebelët libianë nën komandën ushtarake të  të fortëve, Khalifa Haftar duke ndërprerë dërgesën e armëve të Turqisë për qeverinë në Tripoli.

KB tha në një raport konfidencial të parë nga agjensia gjermane e lajmeve DPA se të paktën 20 persona, të gjithë anëtarët e kompanive private ushtarake në Australi, Francë, Maltë, Afrikën e Jugut, Britani dhe Shtetet e Bashkuara kishin qenë të përfshirë në i ashtuquajturi “Projekti Opus” për të mbështetur rebelët libianë.

Raporti thotë se mercenarët hipnin në një aeroplan ngarkesash në kryeqytetin e Jordanit, Aman në fund të qershorit 2019 dhe udhëtuan zyrtarisht nën maskën e një komuniteti shkencor për të kryer “hetime gjeofizike dhe hiperspektrale” në Libi në emër të Jordanit.

Duke i quajtur “hetimet” një “histori mbuluese”, KB tha se ekipi duhej të përgjonte dërgesat e armëve turke në rrugën e tyre drejt kryeqytetit bregdetar Tripoli, ku qeveria e njohur ndërkombëtarisht në Libi ka rënë.

Sipas raportit, mercenarët kishin blerë gjashtë helikopterë ushtarakë në Afrikën e Jugut në mesin e qershorit 2019, së pari të sjellur në Botsvana me tokë dhe më pas kishin fluturuar drejt Benghazit në Libi, një fortesë Haftar.

KB tha se misioni sekret ishte abortuar për arsye të panjohura pas vetëm disa ditësh, duke shtuar se nuk kishte indikacione që të kishte ndodhur ndonjë përgjim.

Raporti thoshte se planifikimi i operacionit sekret ushtarak ishte realizuar kryesisht nga kompani me qendër në Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe).

KB ka dokumentuar më parë praninë e mercenarëve të huaj në Libi të dërguar nga Emiratet e Bashkuara Arabe për të luftuar në emër të Haftarit.

Libia ka qenë në kaos që nga viti 2011, kur një kryengritje popullore dhe një ndërhyrje e NATO-s çuan në rrëzimin e diktatorit shumëvjecar Muammar Gaddafi.

Që nga viti 2014, dy vende rivale të pushtetit janë shfaqur në Libi, përkatësisht qeveria e njohur ndërkombëtarisht e kryeministrit Fayez al-Sarraj, dhe një grup tjetër me qendër në qytetin lindor të Tobruk, të mbështetur ushtarakisht nga rebelët e Haftar.

Njeriu i fortë, i cili mbështetet kryesisht nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti dhe Jordania, nisi një ofensivë për të kapur Tripolin, vendin e qeverisë, në prill të vitit të kaluar. Forcat e tij janë zhytur në periferi të qytetit.

Forcat qeveritare, të mbështetur nga Turqia, kohët e fundit çliruan disa qytete kryesore që ishin okupuar nga rebelët në veriperëndim. Rebelët e Haftarit janë duke intensifikuar një sulm duke përshkallëzuar sulmet ndaj civilëve në kryeqytet./Gazetaimpakt/presstv/

OPINIONE

INTERVISTA