Koronavirusi po përdorët për të nxitur luftë me Kinën dhe Rusinë

Në kohën kur pjesa më e madhe e botës po izolohen për shkak të përhapjes së korona virusit të shpallur nga OBSH si pandemi globale. Por shumë zhvillime kohët e fundit kanë vënë në diskutim shumë cështje në lidhje me këto masa duke tërhequr jo pak vëmendje.

U krijuan në Kinë apo SHBA, dhe pse një ushtri e madhe amerikane ka zbarkuar në europë janë vetëm dy nga shumë diskutimet që po marrin vëmendjen e të gjithëve.

E teksa e para po shoqërohet me akuza e kundërakuza nga shtetet përkatëse mbi origjinën e covid19, e dyta kërkon më shumë shpjegime.

Cila është arsyeja që 37 mijë forca ushtarake amerikane kanë zbarkuar në europë dhe një pjesë e tyre, si ne vedeon që do të shihni më posht, janë duke kaluar në territorin gjerman pa u shqetësuar aspak dhe mbi të gjitha shumë larg syrit dhe vëmendjes së publikut.

A po shkojmë drejt një lufte të mirëfilltë ushtarake dhe ndaj kujt do të luftohet? Pse misioni “Mbro Europen 2020” filloi pikërisht tani kur e gjithë bota po përballet me një rrezik shëndtësor, si përhapja e koronavirusit?

Këto janë dy nga shumë pyetjet që po i bën aktualisht gjithsecili prej nesh që pak më shumë informacion apo lexon mediat ende të pavarura në botë./Gazetaimpakt/

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne