Bota

Kremlini zbulon detajet e takimit Thaçi-Putin

Moska zyrtare ka dhënë detaje rreth takimit të fundit në Paris ndërmjet presidentit të Kosovës dhe atij rus.

“Presidenti rus Vladimir Putin foli shkurt me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, në Paris. Ai i tha presidentit Thaçi se Prishtina duhet të arrijë konsensus me Beogradin dhe se Rusia do të mbështesë një vendim të përbashkët të Beogradit dhe Prishtinës,” tha zëdhënësi i liderit rus, Dmitri Peskov.

“Nuk ishte një takim klasik. Ishte një bisedë në margjinat e ngjarjes. Putin foli me një numër të madh pjesëmarrësish në ngjarjet e mbajtura në Paris gjatë 100- vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Thaçi ishte një prej tyre. Ata me të vërtetë i dhanë dorën njëri-tjetrit dhe fotografuan, “tha Peskov, duke komentuar mbi informacionin rreth takimit.

“Natyrisht, Putin tërhoqi vëmendjen se është e nevojshme para së gjithash të gjendet një konsensus me Serbinë. Kjo është gjëja kryesore. Dhe natyrisht, ai tha se ne do të mbështesim marrëveshjen e arritur nga vetë palët. Nuk mund të jetë ndryshe, “përfundoi zëdhënësi i presidentit rus.

OPINIONE