Bota

Kryeministri i Pakistanit: Qëndrimi ynë ndaj Izraelit është i qartë

Kryeministri i Pakistanit, Imran Khan, ka deklaruar se vendi i tij nuk do ta njohë Izraelin derisa të zgjidhet çështja e Palestinës.

Në një intervistë për transmetuesin lokal Dunya News mbi përfundimin e dy viteve të tij në detyrë, Khan tha se Islamabadi nuk do të ndjekë kërkesën për njohjen e Izraelit si shtet, në një referencë të mbuluar hollësisht me Emiratet e Bashkuara Arabe që arriti një marrëveshje javën e kaluar për të normalizuar lidhjet me Izraelin.

“Qëndrimi ynë për Izraelin është shumë i qartë. Është i njëjti që ka pasur themeluesi i kombit, Quaid-I-Azam”, tha ai, duke iu referuar Mohammad Ali Jinnah i cili kishte kohë dhe përsëri mbrojti mbështetjen e palëkundur për palestinezët.

“Ne nuk mund ta njohim Izraelin derisa palestinezët të marrin të drejtën e tyre, e cila duhet të jetë në përputhje me zgjidhjen me dy shtete”, tha ai..

“Nëse ne e njohim Izraelin, atëherë duhet të heqim dorë edhe nga Kashmiri. Të dyja çështjet kanë një prapavijë të ngjashme”, vuri në dukje ai.

Kombet e tjera arabe që kanë lidhje diplomatike me Izraelin janë Egjipti dhe Jordania.

Lidhjet me Arabinë Saudite

Duke iu përgjigjur një sërë pyetjesh në lidhje me marrëdhëniet e akullta me Arabinë Saudite për një kohë të gjatë për mosmarrëveshjen e Kashmirit, Khan i mohoi raportet si “të pabaza”.

“Arabia Saudite është aleati ynë kryesor. Ajo gjithmonë na ka ndihmuar në kohë të vështirë. Nuk ka asnjë çështje në marrëdhëniet me Arabinë Saudite”, tha ai.

Duke komentuar reagimin pasiv të Rijadit për situatën e diskutueshme në Xhamu Kashmir, ai tha: “Arabia Saudite ka politikën e saj të jashtme, dhe ne kemi tonën. Ata duhet të ndjekin politikën e tyre të jashtme. Ne nuk duhet të mendojmë se duhet të bëjë atë që ne dëshirojnë. ”

Në fillim të këtij muaji, ministri i Jashtëm i Pakistanit, Shah Mehmood Qureshi, i kërkoi Organizatës së Bashkëpunimit Islam të dominuar nga Rijadi (OIC) për të ndaluar marrjen me shaka në mbledhjen e një takimi në Kashmir, ku situata e të drejtave të njeriut është përkeqësuar veçanërisht gjatë vitit të kaluar.

Pakistani muajin e kaluar duhej të huazonte 1 miliard dollarë nga Kina për të shlyer një pjesë të kredisë prej 3 miliardë dollarësh nga Arabia Saudite për të mbështetur rezervat e huaja varfëruese të Islamabad.

Ministria e Financave javën e kaluar konfirmoi se Rijadi shqyrtonte kërkesën e Islamabadit për një zgjatje të strukturës së kredisë së naftës prej 3 miliardë dollarësh, e cila përfundoi në korrik.

Arabia Saudite, ku banojnë 1.9 milion pakistanezë, kryeson listën e vendeve me remitancat më të larta në Pakistan me më shumë se 4.5 miliardë dollarë në vit, e ndjekur nga Emiratet e Bashkuara Arabe, me 3.47 miliardë dollarë, sipas statistikave zyrtare.

Kryeministri Khan falënderon Presidentin Erdoğan

Khan falënderoi Presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan për ndihmën ndaj Pakistanit që të shmangej një dënim i madh në një proces gjyqësor që përfshinte një kompani turke të energjisë vitin e kaluar.

“Presidenti Erdoğan na ndihmoi të ruajmë prej 1.2 miliardë dollarë nga një dënim”, tha ai, duke iu referuar një dënimi të vendosur nga Qendra Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID) mbi Pakistanin në çështjen gjyqësore me kompaninë turke të energjisë Karkey Karadeniz Elektrik Uretim (KKEU)./AA

OPINIONE