Islamofobi Opinion

Ky eshte fashizmi, ky eshte terrorizimi i krishtere…

NGA GEZIM SELAMANI

Nuk duhet denuar vetem pasoja, por duhet denuar edhe shkaku qe solli kete masaker!

(Une jam europian, te paret e mij jane europian, une jetoi si europian, mendoi si europian, besoi si europian, historia ime eshte Europa, keshtu do te jem dhe keshtu do te mbetem.)

Ky eshte nje paragraf i shkeputur nga pamfleti i terroristit kristiane qe masakroi ne pabesi besimtaret muslimane ne Zelanden e Re. Ne keto pake fjale permblidhet gjithe morali fondamentalist kristian Europian qe predikohet sot nga te gjithe lideret politike evropiane. Eshte formula magjike qe ka gjetur mbeshtetie te shumica e shoqerise europiane. Eshte morali i dogmes jezuiteve qe Europen e konsiderojne si bastion te tyre dhe me emigrimet masive qe po ndodhin sot ne Europe, ndjehen te rrezikuar. Eshte morrali i organizatave te shumta jezuite si Knight Templar ku terroristi gjeti ushqimin e tij shpirteror. Eshte morali i ekstremisteve fashisto – naziste qe gjate kesaj dekade te fundit ka marre nje hov te papare. Eshte morali i gjithe racisteve te bardhe europiane qe pretendojne se jane raca me superior ne planetin tone. Eshte morali i ish kolonisteve qe popujt e tjere te botes i konsiderojne si nje race inferiore dhe e pa shvilluar. Eshte morali i vraesve te dikurshem qe historikisht vetem gjakderdhje i kane sjelle kesaj bote. Eshte morali i edukates fashisto – naziste qe i sollen botes katastrofen me te madhe ne globe ku humben jeten 120 milione njerez te pafajshem. Eshte morali i klases sunduse Evropiane qe ne krye te Brukselit mbane akoma statujen me gjakatare qe njehe sot bota, mbretin Leopold II qe vetem per nje periudhe fare te shkurter ka vrare 15 milione afrikane kongolez te pafajshem. Eshte morali i klases politike Evropiane qe e ka kthyer gjithe Lindjen e Mesme ne nje kasapane ku perdite vdesin me mijera njerez te pafajshem. Eshte morali i klases masonike bavarezo – austriake qe perdite deklarojne se feja islame eshte rezik per Evropen. Eshte morali i kancelarit katolik te Austrise, Mr. Sebasitian Kruz, qe mes akuzave te rreme mbylli 7 instuticione fetare islamike. Eshte morali i fashistit Heinz – Chistian – Strache qe sot mbane postin e zevendes kancelarit te Austrise dhe gjithe fushaten e parties te tij e mbeshteti vetem mbi racizmin e tij islamofob ku muslimanet dhe feja islame ishin ne qender te kritikave te tij absurde.

Terroristi i krishter Brenton Tarrant, ishte vecsi ekzekutori i ketij krimi te shemtuar, se arkiteketet dhe ideologet e kesaj masakre jane pikerishte te gjithe autoret qe permenda me larte dhe i shikoni ne fotografine me poshte. Eshte ideologjia fashisto – koloniste – kristiane qe eshte ngulur thelle ne ndergjegjien raciste te evropianeve qe urrejtien e tyre kunder fese islame e tregojne hapur ne cdo tubim te tyre politik qe mbajne. Fashizmi evropiane nuk ka vdekur sic pretendohet, por eshte gjalle dhe ne te ardhmen do te jete shume me agresiv se cu tregua kete rradhe ku morri vetem jeten e 50 njerezve te pafajshem. Mos haroni se vetem lufta e dyte boterore, morri jeten e 90 milione njerezve te pafajshem. Ky eshte fashizmi, ky eshte terrorizimi i krishtere, kjo eshte edieologjia fashiste jezuite qe po e cone boten drejte luftes se trete boterore. Eshte kanceri i botes qe duhet kuruar sa nuk eshte vone se ne te kunderten bota do te shkoje drejte nje katastrofe te pariparushme.

OPINIONE