Maryam Rajavi dhe Komiteti Gjyqësor Muxhahedin sulmon Suedine

Altin Shira

Ministria Suedeze e Drejtësisë ka njoftuar ne ditet e fundit se qeveria suedeze synon t’i propozojë parlamentit të vendit një ligj që do t’u lejojë të burgosurve të huaj në Suedi të vuajnë pjesën e mbetur të dënimit në vendet e tyre.

Ministri suedez i Drejtësisë deklaroi se shtetasit e huaj “duhet ta kryejnë dënimin në vendet e tyre sa më shumë që të jetë e mundur”. Sipas njoftimit të Ministrisë së Drejtësisë, ky ligj do të hyjë në fuqi më 1 korrik 2025.

Ky lajm ka terbuar armaten muxhahedine te Maryam Rajavit. Nga baza e saj ne Manez dhe nga bazat qe muxhahedinet kane ne France, muxhahedinet kane reaguar si te terbuar kunder qeverise suedeze. Nen komanden e plakes Maryam Rajavi dhe burrit te saj te pare Mehdi Abrishamchi muxhahedinet kane dale me deklarate ne faqen e Këshillit Kombëtar te Rezistencës së Iranit (NCRI) duke sulmuar Suedine dhe deklaruar se Suedia po ndjek rrugen e Belgjikes e cila liroi diplomatin Assadollah Assadi.

Sipas gestapos se Maryam Rajavit “qeveria suedeze po i nënshtrohet taktikave të shantazhit dhe pengmarrjes së mullahëve kriminelë për të hapur rrugën për lirimin e Hamid Noury-t, i cili aktualisht po shërben dënimin e fundit të përjetshëm.”

Maryam Rajavi ka urdheruar Komitetin Gjyqësor Muxhahedin qe te dënoje “me forcë çdo bazë për lirimin e Hamid Nourit.”

Ngelet te shihet se cfare do te bej Komiteti Gjyqësor Muxhahedin nese Suedia vendos qe te kthej ne Iran Hamid Nourin.

Hamid Nouri eshte nje zyrtar iranian i cili eshte marre peng nga armata muxhahedine ne bashkepunim me organet gjyqesore suedeze qe ne vitin 2019, pasi u mashtrua nga muxhahedinet qe e ftuan ne Suedi per vizite private. Duke perdorur mafien izraelite dhe CIA-n amerikane, muxhahedinet arriten te burgosin me akuza te stisura policin iranian. MEK-u e akuzon Nuriun se ka qene roje burgu ne burgun Evin dhe Gohardasht, ku qeveria iraniane ka burgosur terroristet muxhahedine.

Deklarata e Kuozimondos se Maryam Rajavit, Shahin Gobadi per burgosjen e Hamid Nouriut

Burgosja e policit te burgut Hamid Nouri u brohorit nga armata muxhahedine ne Manze dhe komanda e Gestapos muxhahedine. Shahin Gobadi, zedhenesi i shemtuar muxhahedin, qe i ngjan Kuozimondos se Viktor Hygoit, shko vete ne Suedi qe ti hakerrohej Hamid policit gjate gjyqit te tij ne 2021.

Nese Suedia vendos qe te liroj Hamid Nourin, muxhahedinet do te shperthejne ne akte te pakontrolluara terroriste. Maryam Rajavi mund te urdheroje Komitetin Gjyqësor Muxhahedin qe ndoshta te ndermarri akte terroriste ne Evrope sikur muxhahedinet kane bere ne te kaluaren.

Kercenimi muxhahedin ndaj Suedise duhet marre seriozisht nga autoritetet suedeze. Maryam Rajavi dhe armata e saj kane nje te kaluar shume te frikshme terroriste.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne