Bota Shqiperia

Media britanike tregon jetën e bandës famkeqe në Angli: Hellbanianz, Perëndia e rrugëve (foto+video)

Mediat britanike për një kohë shumë të gjatë kanë shkruar në lidhje me bandat shqiptare që operojnë në vende të ndryshme.

Sipas tyre shqiptarët kriminelë janë një rrezik për vendin e tyre dhe për këtë ato shkruajnë shpesh, ku tregojnë aktivitetin kriminal të bandave.

Sot në një shkrim “Sanday Express” ka botuar një shkrim me titull “Bandat shqiptare të drogës, vazhdojnë tregtinë në Britaninë e Madhe”.

Më poshtë po ju sjellim një pjesë të këtij shkrimi, fotot dhe video nga jeta e bandave shqiptare në Britani

gang-1043727

Banda Hellbanianz janë një nga disa banda që kanë lidhje me mafien në atdheun e tyre që merren drejtpërdrejt me kartelet e drogës në Amerikën Jugore. Besohet se bandat si Hellbanianz kanë tregtarë rivale të braktisura për shkak të furnizimit të drejtpërdrejtë të barnave me cilësi të lartë dhe përdorimit të tyre të dhunës në luftërat e terreneve.

Grupet e krimit shqiptar kanë krijuar një profil të lartë dhe shkallë të ndikimit brenda krimit të organizuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe kanë qasje të konsiderueshme në tregun e trafikimit të drogës në Mbretërinë e Bashkuar, veçanërisht kokainë.

guns-1594888

“Ata po zgjerohen dhe rëndësia e tyre po rritet”. Shumë nga anëtarët e bandës janë fëmijët e shqiptarëve që erdhën në Britani të Madhe si azilkërkues nga veriu i vendit ballkanik në fund të viteve 1990.

Hellbanianz, i cili gjithashtu e bën muzikën rap shqiptare që glorifikon drogat dhe dhunën nën të njëjtin emër, kanë qëlluar video që tregojnë armë mbi tavolina me kuti municioni, të rrethuara me para.

drug-1594889

Motoja e tyre është “Ne jemi Perëndia i rrugëve”.

Një anëtar i grupit është fotografuar duke mbajtur një armë gjahu në Facebook me titullin e përkthyer: “E mbaj këtë gjatë gjithë kohës, sepse unë duhet të bëj gjëra çdo ditë. Po, është e rrezikshme por ende e vetmja mik”.

room-1594892car-1594896arm-1594902street-1594903smoke-1594904

Anëtarët e burgosur të bandës kanë postuar imazhe të vetes së tyre duke lënë pas me shokët në qelitë e tyre ndërsa ata pinë duhan.

Një anëtar i bandës, me pseudonimin Pato, mburrej në Instagram: “Burgu është bërë si një shtëpi dhe kafene në Amsterdam”.

OPINIONE