Bota

Merkel kthen në Itali të gjithë azilkërkuesit e nisur nga territori italian

epa06340824 German Chancellor Angela Merkel of the Christian Democratic Union (CDU) during the beginning of a parliamentary group meeting in Berlin, Germany, 20 November 2017. Despite the failing of the explanatory talks between the Christian Democratic Union (CDU), the Christian Social Union (CSU), the Greens and the Free Democratic Party (FDP) to form the next government after the general elections in September, media report, that Angela Merkel is ready for another round as candidate for chancellor. EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Dy avionë charter të mbushur me azilkërkues do të mbërrijnë nga Gjermania në Itali më datë 11 e 19 tetor duke kthyerr pas të gjithë emigrantët të cilët përmes territorit italian kanë hyrë në Europë e më pas në Gjermani duke kërkuar strehim.

Lajmi është bërë i ditur nga Stephan Reichel, kryetari i shoqatës “Matteo”, i kishave katolike e protestante që ndihmon azilkërkuesit në Gjermani , i cili në një intervistë për të përditshmen italiane “La Repubblica” informon se të gjithë azilkërkuesve të regjistruar dhe identifikuar fillimisht Itali e që më pas kanë lëvizur drejt Gjermanisë i ka ardhur letra e largimit të detyruar nga territori gjerman, më datat 9 e 19 tetor. Madje do të udhëtojnë me fluturime speciale charter nga Berlini drejt Romës e Milanos.

Janë të gjithë emigrantë që sipas normativës evropiane të Traktatit të Dublinit duhet të jetë vendi i parë ku ata kanë hyrë në Evropë, pra Italia e cila merr përgjegjësinë për pranimin o jo të kërkesës së tyre për azil.

Sipas avokates gjermane, Petra Haubner e cila asiston azilkërkuesit në Gjermani,”gjatë muajve të fundit ka pasur një përshpejtim të jashtëzakonshëm të procedurave nga ana e autoriteteve gjermane për kthimin pas të emigrantëve të zbarkuar fillimisht në Itali e që ma pas kanë lëvizur drejt Gjermanisë.

“Cdo ditë , thotë ajo të, paktën një azilkërkues apo një familje e tërë largohet nga territori gjerman drejt vendeve ku ata kanë hyrë për herë të parë në Europë. E shumcia e tyre vijnë nga Italia.”

Sipas organizatave jo qeveritare lokale gjermane, numri i azilkërkuesve të larguar nga Gjermania është rritur nga 1 % në fillim të vitit, në 10%. E shumica e tyre kanë si destinacion Italinë.

Marrëveshja për zhvendosjen e emigrantëve e kërkuar nga ministri i Brendshëm gjerman Horst Seehofer dhe e pafirmosur ende nga homologu italian Salvini, nuk ka prodhuar deri më tani asnjë rezultat e me sa duket Gjermania ka vendosur të veproj në mënyrë autonome.

Ministria e Brendshme italiane informon mediat se nuk kanë asnjë infromacion mbi fluturime charter me azilkërkues të programuar për t’u kthyer gjatë javëve të ardhshme nga Gjermania drejt Italisë, Por nësed o të jetë e vërtetë, ky fakt mund të sjell një problem politike e diplomatik mes Italisë e Gjermanisë”, informon Ministria e Brendshme italiane.

OPINIONE