Bota

Miliona jemenas shënojnë 4 vjetorin e rezistencës kundër agresionit saudit

Miliona jemenas dolën në rrugët e kryeqytetit, Sana’a, dhe qytete të tjera të mëdha për të shënuar përvjetorin e katërt të luftës shkatërruese të regjimit saudit kundër vendit arab.

Shumë provinca dhe qytete, duke përfshirë Sana’a, Sa’ada, Ta’izz, Ibb, Bayda dhe Raymah, kanë qenë dëshmitarë të protestave masive që nga e hëna, njoftoi rrjeti televiziv al-Masirah Jemenit.

Megjithatë, protestat arritën kulmin e tyre të martën, më 26 mars, në përvjetorin e ditës kur regjimi saudit dhe një koalicion i shteteve vasale kanë nisur fushatën ushtarake të mbështetur nga SHBA-ja kundër Jemenit në vitin 2015 për të rivendosur ish-kryetarin dhe qeverinë – e një aleati të ngushtë të Arabisë Saudute për të shkatërruar lëvizjen popullore Ansarullah.

Demonstruesit me pankarta dhe flamuj kombëtarë Jemenit, duke brohoritur parulla kundër Arabisë Saudite, Izraelit dhe SHBA, e cila ka ofruar mbështetje ushtarake për koalicionin saudit të udhëhequr në rrjedhën e luftës.

Fillimisht ofensiva përbëhej nga një fushatë bombardimi, por më vonë u shoqërua me një bllokadë detare dhe vendosjen e forcave tokësore në Jemen.

‘Jemeni ka për të mundur përfundimisht armikun’

Myftiu i Jemenit ishte ndër folësit kryesor në miting në Sana’a, ku ai u bëri thirrje dijetarëve fetarë të vendeve arabe si edhe Botës Myslimane që të mos heshtin përballë krimeve të regjimit Al Saud dhe aleatëve të saj që po kryejnë krime Jemenit.

Muhammed Ali al-Houthi, kryetari i Komitetit Revolucionar Supreme të Jemenit, gjithashtu mbajti një fjalim gjatë të cilit ai tha: “Populli i Jemenit do të vazhdojë të luftojë deri në fund dhe [ne] nuk do të dorëzohemi. Ne fund do ta mposhtim armikun “.

Ai më tej dënoi vendimin e Presidentit të SH.B.A.-së Donald Trump që të njohë zyrtarisht Golanin e Sirisë, si pjesë e “territorit Izraelit”.

Në një fjalim televiziv të transmetuar drejtpërdrejt të hënën në mbrëmje, Udhëheqësi i Lëvisjes të Jemenit Ansaarullah Abdul-Malik al-Houthi tha se regjimi saudit ka dështuar për të arritur objektivat e saj, pavarësisht ndihmës nga Uashingtoni dhe aleatët e saj të tjerë.

Ai tha se Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe – një anëtar kyç i aleancës të udhëhequr nga Riyadi – janë sot përballet me sfida ekonomike për shkak të luftës të gjatur, edhe pse regjimi saudit kishte parashikuar fitoren brenda pak muajsh.

Duke iu referuar ish-presidentit Arabia e mbështetur nga Abd Rabbuh Mansur Hadi, udhëheqësi Houthi tha se askush nuk ka të drejtë për të shitur vendin e tij dhe për të humbur gjakun e popullit të tij.

Lufta shkatërroi rëndë infrastrukturën e vendit, duke shkatërruar spitalet, shkollat ​​dhe fabrikat.

OKB tashmë ka thënë se një shënim se 22.2 milion jemenas kanë nevojë të madhe për ushqim, duke përfshirë 8.4 milionë të kërcënuar nga uria e rëndë.

Një numër i vendeve perëndimore, SHBA dhe Britania në veçanti, janë akuzuar gjithashtu se janë pjesëmarrës në agresionin e vazhdueshëm, ata kanë furnizuar regjimin e Riadit me armë të avancuara dhe pajisje ushtarake, si dhe ndihmën logjistike dhe të inteligjencës.

Burimi : IQNA / ML