Bota Uncategorized

Ministri i Izraelit: Ne do të kthehemi me 500 arkivole nëse hyjmë në Gaza

Ministri izraelit i Bashkëpunimit Rajonal Tzachi Hanegbi dje arsyetoi vendimin e kryeministrit izraelit për të mos nisur një luftë të re në Gaza duke thënë se “Hamasi kishte një arsye për të sulmuar”.

“Nuk ishte se Hamasi veproi pa një pretekst. Kishte një pretekst – për të provuar hakmarrjen e saktë. Hakmarrja e tij ishte e vogël. Në të gjitha, ajo arriti, me 400 raketa, të vriste një palestinez, ”   i tha Hanegbi  Radios se Ushtrisë .

Kur iu tha atij që një raketë ra në një çerdhe të zbrazët, Hanegbi u përgjigj: “Kopshti i zbrazur – për të cilin është folur gjithmonë. Por këto 500 arkivole – nga të rinjtë izraelitë që do të ktheheshin nëse i dërgonim në Jabalay [kampin e refugjatëve] – nuk do të ishte bosh.

Komentet e ministrit nxitën polemika në të gjithë spektrin politik izraelit.

Të dielën në mbrëmje, Brigadat Kassam shkateruan një operacion izraelit të kryer nga një njësi speciale që u infiltrua në lindje të provincës Khan Yunis , duke vrarë komandantin e njësitit dhe duke plagosur një ushtar tjetër./ middleeastmonitor/ Gazeta Impakt

 

OPINIONE