Ministri i Jashtëm afgan: Ekonomia po përmirësohet, ekonomia e luftës ka përfunduar

Amir Khan Muttaqi, Ministri i Jashtëm në detyrë i Emirateve Islamike të Afganistanit, ka hedhur poshtë pretendimet se ekonomia e vendit është dobësuar që kur ata morën kontrollin.

Duke folur në një ceremoni për pritjen e zyrtarëve të Emirateve Islamike që u kthyen nga Haxhi, Muttaqi tha se fondet që më parë ishin ndarë për furnizimet e luftës dhe armatimin tani po drejtohen drejt projekteve zhvillimore.

Ai kritikoi ekzistencën e asaj që ai e quajti një “ekonomi lufte” në të kaluarën, ku ofrimi i lëndëve narkotike për katër milionë të varur konsiderohej një formë e ekonomisë që funksiononte kundër të ardhmes së vendit. Megjithatë, ai pohoi se në vend ka ndodhur një “revolucion”.

Ministri i Jashtëm në detyrë theksoi më tej se pavarësisht sanksioneve dhe presioneve të vendosura nga komuniteti ndërkombëtar ndaj qeverisë aktuale afgane, vlera e monedhës afgane mbetet e qëndrueshme brenda vendit. Ai shprehu besimin se ekonomia e vendit do të rritet përmes fokusimit në realizimin e projekteve infrastrukturore.

Muttaqi theksoi stabilitetin e monedhës, hapjen e kufijve për biznesin dhe largimin e urisë si arritje të dukshme përballë sanksioneve dhe presioneve. Ai ia atribuoi këto arritje masave të marra nga qeveria aktuale afgane/Mesazhi

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne