Bota

Ministri saudit i quan revolucionet e pranverës arabe vdekjeprurëse dhe helmuese për muslimanët arabë

Një ministër saudit paralajmëroi të shtunën kundër revolucioneve që çuan në “uzurpimin e pushtetit”, sipas agjencisë zyrtare të lajmeve të SPA.

Duke folur në një takim të predikuesve sauditë në Riad, Ministri i Punëve të Islamit, Dawah dhe Udhëzimit, Abdullatif bin Abdulaziz Al Sheik, paralajmëroi kundër revolucioneve të kryera nga “kërkuesit e trazirave”.

Ministri vazhdoi të kritikonte veçanërisht “kryengritjet që në mënyrë të rreme i quajtën revolucione te pranverës arabe”.

“Këto revolucione janë vdekjeprurëse dhe helmuese ndaj burrit arab musliman,” tha Al Sheikh, duke shtuar se kryengritjet e tilla sjellin shkatërrime në vend dhe në popull.

“Kjo është e gjitha për shkak të kërkuesve të trazirave dhe atyre që do të shfrytëzojnë fenë për të rrembyer pushtetin”, tha ai, duke bërë thirrje për heqjen dorë nga idetë e tilla dhe i nxiti të gjithë në shoqëri që të bashkohen së bashku në favor të sigurisë së atdheut.

Deri në fund të 2018, tetë vende arabe dëshmitarë të protestave kundër përkeqësimit të kushteve ekonomike mes thirrjeve për standarde më të larta të jetesës. Në disa raste, demonstruesit kanë artikuluar kërkesat politike.

Protestat – të njohura në Sudan, Marok, Libi, Tunizi, Liban, Irak, Jordani dhe Algjeri – përkoi me tetë vjetorin e kryengritjeve “Pranvera Arabe”, e cila nisi në Tunizi dhe në disa vende të tjera në vitin 2011.

Disa demonstrues arabë kanë nxjerrë frymëzim nga protestat e “jeleke verdheve” në Francë, të cilat filluan në nëntor për të protestuar ndaj rritjes së taksave mbi karburantin, së bashku me ankesat e tjera./ yenisafak/ Gazeta Impakt

 

OPINIONE