Moska reagon ndaj ndërhyrjes së shkatërruesit të udhëzuar nga SHBA në Detin e Zi

“Moska do t’i përgjigjet ndërhyrjes së fundit të raketave të armatosura amerikane, USS Carney në Detin e Zi”së fundit të shkatërruesit të raketave të armatosura amerikane USS Carney në Detin e Zi, tha Frants Klintsevich, një anëtar i Komitetit të Mbrojtjes të dhomës së sipërme të parlamentit rus.
“Ky reagim nuk do të jetë spontan, por do të pasohet edhe nga të tjerë brenda programit të sigurisë të Rusisë në Detin e Zi”, ka thënë Klintsevich në një deklaratë për shtyp.

Ligjvënësi pretendoi se në fakt, hyrja e shkatërruesit në Detin e Zi ishte një përpjekje për të “vendosur Rusinë në skaj”. “Edhe pse shumë përpjekje ne kemi nerva të forta dhe askush nuk do të jetë në krye. Provokimet nuk do të kenë sukses”, shtoi ai më tej.

Klintsevich tha se akuzat se Rusia po kërcënonte dikë dukeshin “absurde” sepse kishte një ndjenjë se Shtetet e Bashkuara synonin të vendosnin një prani të vazhdueshme në Detin e Zi.
Megjithatë flota e Gjashtë e Marinës së SHBA sërish mbronte veten duke thënë që shkatërruesi i raketave i udhëzuar nga Shtetet e Bashkuara kishte hyrë në Detin e Zi për operacionet e sigurisë detare.

“Shkatërruesi i raketave i udhëhequr nga Arleigh Burke (DDG 64) hyri në Detin e Zi, më 12 gusht, për të kryer operacione të sigurisë detare dhe për të rritur aftësitë dhe ndërveprimin me aleatët dhe partnerët në rajon. Deti i Zi ka për qëllim të rrisë sigurinë detare, stabilitetin, gatishmërinë e kombinuar dhe aftësinë detare me aleatët dhe partnerët e Detit të Zi “, thuhet në deklaratën e lëshuar vonë të dielën.

Pavarësisht se SHBA vzhdon ta justifikojë këtë ndërhyrje me faktin se donte të ruante sigurinë në rajon, është mjaft e qartë se ajo kërkon të rrisë ndikimin e saj në Detin e zi.

Burimi: Sputnik/ Gazeta impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne