Bota

Muhammed Zarif godet heshtjen amerikane në ekzekutimet masive në Arabinë Saudite

Muhammed Zarif godet heshtjen e Shteteve të Bashkuara në ekzekutimet masive në Arabinë Saudite.

Ministri i Jashtëm i Iranit, Muhammed Xhevad Zarif ka kritikuar administratën e presidentit amerikan Donald Trump për të mos dënimin e një ekzekutimin në masë të burgosurve në Arabinë Saudite.

Të martën, Arabia Saudite prenë kokat e 37 e qytetarëve të saj për atë që tha se ishin “terrorista’.

“Sipas një gazetari, asnjë fjalë nga administrata Trump kur Arabia Saudite preu kokat e 37 burrave në një ditë – edhe i kryqëzojnë një dy ditë pas Pashkëve,” tha Zarif në Twitter, duke iu referuar vrasjes së shkrimtarit Saudit, Jamal Khashoggi në duart e agjentëve sauditë në tetor.

“Anëtarësimi i #B_team – Bolton, Bin Salman bin Zayed &” Bibi “- japin imunitet për ndonjë krim,” shtoi Zarif, duke iu referuar SHBA-ve dhe udhëheqësve të Arabisë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraelit./ ml