Bota

Myftiu i Sirisë: Zjarret e shpërthyera në rajon kanë për qëllim që arabët të harrojnë çështjen palestineze

Hassoun, gjatë ceremonisë së hapjes së Konferencës Themelore të Asamblesë së Irakut të Unitetit Islamik në Bagdad të shtunën, tha se nuk ka justifikim për mos arritjen e unitetit të kombeve, veçanërisht pas fitores së Sirisë dhe Irakut kundër terrorizmit dhe skemës së ndarje.

Myftiu i Madh i Sirisë Republikës, Ahmed Badre Eddin Hassoun tha se zjarret që kanë shpërthyer në rajon kanë për qëllim t’i bëjnë arabët të harrojnë Palestinën dhe çështjen palestineze.

Ahmed Badre Eddin Hassoun, gjatë ceremonisë së hapjes së Konferencës Themelore të Asamblesë së Irakut të Unitetit Islamik në Bagdad të shtunën, tha se nuk ka justifikim për mos arritjen e unitetit të kombeve, veçanërisht pas fitores së Sirisë dhe Irakut kundër terrorizmit dhe skemës së ndarje.

Nga ana e tij, Këshilltari i Udhëheqësit të Revolucionit Islamik në Iran Ali Akbar Velayati paralajmëroi për përpjekjet e udhëhequra nga SHBA për të krijuar një Lindje të Mesme të re që fillon nga ndarja e Sirisë, duke theksuar se Fronti i Rezistencës në Irak, Siri dhe Liban do të dëbojë forcat amerikane nga Eufrati Lindor.

Ai theksoi se komploti amerikan që ka qëlluar Irakun ka dështuar pasi ka dëbuar organizatën terroriste ISIS, duke sqaruar se të gjithë e dinë se hapi i ardhshëm për SHBA pas Sirisë do të jetë Turqia dhe Irani.

Ai shtoi se iluzione amerikane dhe izraelite nuk do të realizohen, duke kujtuar humbjet e tyre në Liban, Siri dhe Irak.

Nga ana e tij, përfaqësuesi i kryetarit të Irakut dhe Shefi i Asamblesë së Irakut për Unitetin Islamik, Mahmoud Iyashova tha se irakianët dhanë sakrifica për fitoren kundër ISIS, duke shtuar se afrimi, bashkimi midis kombeve është thelbësore.

Burimi : ABNA/ ML

OPINIONE

INTERVISTA