Nasim Haradinaj dhe Hysni Gucati do të dalin sot para Hagës

Gjatë ditës së sotme Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit tё Specializuar tё Kosovёs do të mbajnë konferencën e radhës për krerët e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së.

Këtë të premte, kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati dhe nënkryetari i organizatës, Nasim Haradinaj, do të dalin para Gjykatës Speciale në Hagë në orën 15:00.

Ndërkohë më 11 dhjetor 2020, Gjykatësi i Procedurës Paraprake i Dhomave të Specializuara të Kosovës konfirmoi aktakuzën e parashtruar më 30 tetor 2020 nga Prokurori i Specializuar kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë, konkretisht për pengim të personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare, për frikësim të dëshmitarëve, për hakmarrje dhe për shkelje të fshehtësisë së procedurës.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne