Bota Opinion

Nëse diktatura saudite ka vrarë dhe torturuar kritikët në Turqi, si do të reagonte Erdogani?

Nga: George Galloway

Ndërsa Riad akuzohet për vrasjen e kritikut Jamal Khashoggi në Turqi, pyetja kryesore është se si do të përgjigjet Presidenti Erdogan nëse konfirmohen dyshimet. Paratë e mia janë në të duke iu përgjigjur me gjak dhe hekur.

Khashoggi dyshohet se u vra në konsullatën saudite në Turqi javën e kaluar. Nëse një kolumnist i Uashingtonit do të ishte ‘vrarë dhe copëtuar’ në Moskë, Këshilli i Sigurimit i OKB-së tashmë do të ishte në seancë. Nëse ai do të ishte kryer nga një ambasadë iraniane, SHBA dhe aleatët e saj do të ishin në luftë me Iranin.

Asnjë gazetë britanike nuk e ka raportuar historinë në faqen e tyre të parë, pavarësisht lidhjes së afërt të Britanisë së Madhe me princin e kurorës saudite Mohammad bin Salman (MbS) dhe faktin se Khashoggi ishte vetëm një javë më parë vizitor në Londër, ku u shfaq në transmetim në BBC.

Arabia Saudite nuk pranon të ketë vrarë Khashoggi, një shkrimtar në ëashington Post dhe kritik i mërguar i monarkisë absolute, brenda konsullatës së vendit të tij në Stamboll. Por burimet turke pranë Presidentit Erdogan thonë se kjo është gjetja paraprake e policëve të tyre që po shqyrtojnë skenën e dyshuar të krimit.

Për disa, Khashoggi, një banor në Uashington, është zhdukur.
E fejuara e tij e priti atë jashtë konsullatës në të cilën ai kishte shkuar të merrte pjesë në dokumentet në lidhje me martesën e tij të afërt në Turqi. Ai kurrë nuk doli. Burimet turke raportojnë një ekip të mundshëm të goditjes dhe shkatërrimit prej 15 vetash, të cilët kishin fluturuar nga Riadi dhe u larguan nga vendi në ditën e zhdukjes së Khashoggi.

Nëse dyshimet turke janë konfirmuar, pyetje të mprehta më të mprehta se çdo zgjerues lindin për një rreth të madh të lojtarëve ndërkombëtarë.

E para është vetë Turqia. Nëse është e vërtetë, vrasja Khashoggi në Stamboll është një fyerje e gjakut ndaj presidentit të fuqishëm turk Erdogan. Khashoggi është / ishte afër linjës politike të Vëllazërisë Myslimane, të cilën Erdogan e mbështeti.

Turqia ankohet me Katarin në qëndrimin komik midis emirateve dhe Arabisë Saudite. Rrjeti ndërkombëtar mediatik i financuar nga Katari është në bashkërendim me mediat turke në një kor të dënimit.

Nëse Erdogan mban përgjegjësi për këtë krim të dukshëm të papërshkrueshëm, do të jetë një goditje e madhe për prestigjin e tij brenda dhe jashtë Turqisë. Nëse reagon ashpër, ai do të vendoset në një kurs tjetër përplasjeje me Donald Trump dhe administratën e tij, të cilët janë thellësisht në xhepat e MbS.
Pikërisht për shkak të ekspozimit financiar të familjes së Trump në regjimin saudit, opozita amerikane do të ngrejë kërkesat për Trump që të ndërmarrë veprime serioze kundër Princit të Kurorës (edhe pse familja Klinton është po aq e barabartë me benefitet saudite).

Në fund të fundit, Khashoggi jetonte në mërgim politik në Shtetet e Bashkuara dhe punonte për gazetën kryesore të vendit, ëashington Post. Sikur Trump të vepronte kështu, shtrirja e lidhjeve të tij të vërteta dhe ato të dhëndrit të tij ndaj MbS mund të bëhen të ekspozuara.

Britania ka qenë e angazhuar në një lloj ankand holandez me SHBA-të mbi Prince “modernizimin”, duke kërkuar me dëshpërim që privatizimet e Arabisë Saudite të listohen me bursë në Londër dhe jo në Nju Jork, duke shitur armë me vlerë miliarda për të masakruar fëmijët në Jemen dhe duke e dërguar personelin ushtarak britanik në ndihmë të tyre. Të rezistojnë të gjitha përpjekjet e opozitës, nga hija e Sekretarit të Jashtëm Emily Thornberry dhe madje edhe vetë Corbyn, për një embargo armësh.

Gazetat që pakësonin krimin sot ishin vetëm dje duke pranuar reklamat luksoze të “princit të rock-star” gjatë vizitës së tij të fundit në Londër, duke përfshirë edhe ‘Guardian’ liberal. E gjithë ndërtesa britanike tani mund të thojë se ata kanë investuar shumë në një njeri që rezulton të jetë një vrasës i tmerrshëm në stilin mafioz.

Brenda mbretërisë është e pamundur të thuhet se cili është ndikimi i kësaj dhe ngjarjeve pasuese, fjalë për fjalë të pallogaritshme. Familja sunduese skizmatike Al Saud tashmë është e ndarë.

Së fundi, le të shqyrtojmë gjasat që këto pretendime të jenë të vërteta.

Familja Al Saud ka një histori të gjatë dhe të zymtë të rrëmbimit dhe vrasjes.

Ish-kryeministri i Libanit Saad al Hariri ishte i famshëm, ndërsa ishte ende në detyrë nga princi i tanishëm i Kurorës dhe i detyruar me dëshpërim për të fluturuar në Riad dhe për të bërë një transmetim televiziv, si një peng i trembur në kamera, duke e kthyer politikën e tij në familjen e brendshme libaneze.
Edhe anëtarët e familjes së tyre nuk përjashtohen. Në vitin 2003, sulltan bin Turki bin Abdulaziz u drogua dhe u rrëmbye nga Gjeneva nga agjentët sauditë dhe fluturonte në shtëpi kundër vullnetit të tij. Të paktën kjo është ajo që tha kur u arratis dhe filloi një veprim gjyqësor kundër familjes së tij në Zvicër në vitin 2016.

Princi Turki bin Bandar Al Saud ishte një tjetër i dyshuar për t’u rrëmbyer dhe i dhënë në mbretëri. Kur ai u arratis dhe u zhvendos në Paris ai filloi kundërshtimin ndaj regjimit në vitin 2012. Vendndodhja e tij është e panjohur, por një gazetë marokene njoftoi se më pas Maroku e arrestoi atë dhe e dërgoi në Riad.

Një princ tjetër, Saud bin Saif al Nasr, një kundërshtar i regjimit të Tëitter, thuhet gjithashtu se është mashtruar në një aeroplan të lidhur me Saudin dhe vendndodhja e tij aktuale nuk dihet.
Kundërshtarët e tjerë të princit të regjimit saudit natyrisht i është prerë koka, janë kryqëzuar dhe torturuar në numër rekord vitin e kaluar. Shumë të tjerë vuajnë në Rreshtin e Vdekjes.

Princi i Kurorës është kumar në një seri politikash të dështuara. Lufta e tij ndaj Jemenit është një fatkeqësi e pamatur. Pavarësisht se 80% e popullsisë tashmë të varfër të Jemenit përballet me urinë sipas OKB-së dhe dhjetëra mijëra të vdekur nga bombardimet dhe nga Kolera, Arabia Saudite nuk është më afër fitimit të luftës kundër fqinjit të saj të varfër, sesa kur ajo filloi.

Investimi i tij disa miliardë paund në kryqëzimin e Sirisë ka qenë një dështim katastrofik dhe jo vetëm për qindra mijëra sirianë të vdekur. Siç thonë kinezët “nganjëherë armiku lufton fuqishëm për të hequr një gur të madh, vetëm për ta lënë atë në këmbët e tyre”.

Mendimi im është se Trump tashmë është i lodhshëm për MBS, jo më pak për shkak se ekonomia e Arabisë Saudite po e bën të vështirë që sunduesit të mbajnë premtimet e tyre histerike amerikane. Sigurisht, fyerja e fundit e Trump, që ai i tha mbretit saudit ” Nuk do të zgjasësh dy javë në pushtet pa mbështetjen tonë” mund të lexohet në këtë mënyrë.
Paratë e mia janë tek Erdogan duke iu përgjigjur gjakut dhe hekurit ndaj zemërimit të supozuar të princit të kurorës kundër sovranitetit turk.

Një ndjenjë e re e zemërimit mund të fillojë të dalë edhe nga të ashtuquajturat tifoz klubi i mediave të princit, megjithëse nuk do të vendosja para për këtë.
Në fund, edhe Elvisi duhej të largohej nga ndërtesa.

Burimi: Rt/ Gazeta impakt

OPINIONE