Netanyahu tërheq ligjin e diskutueshëm për punësimin e rabinëve

Kryeministri Benjamin Netanyahu, pak orë para votimit në Knesset, tërhoqi nga rendi i ditës parlamentare të ashtuquajturin ‘ligji për rabinët’ që rregullonte ndër të tjera edhe punën e tyre.  Një dispozitë që ka shkaktuar tensione të forta javët e fundit jo vetëm me opozitën, por edhe brenda vetë Likud-it të kryeministrit.

Në të kundërt, vendimi i Netanyahut për të tërhequr masën shkaktoi protesta nga partitë fetare që formojnë shumicën qeverisëse. Kreu i Shasit, Arieh Deri, ka thënë hapur se Netanyahu nuk e kontrollon më qeverinë dhe se ekzekutivit i ka ditët e numëruara./BW

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne