Bota

Nga Ferguson në Charlotte, Minneapolis po digjet: Trazirat më të mëdha të Amerikës në dekadën e fundit

Protestat janë ndezur në të gjithë Shtetet e Bashkuara gjatë katër ditëve të fundit pas vdekjes së një burri afrikano-amerikan në arrest policor, dhe ndërsa shumë po demonstrojnë në mënyrë paqësore, duke kërkuar drejtësi për viktimën, disa grupe kanë përfituar nga trazirat që mbizotërojnë duke u angazhuar në akte dhune dhe plaçkitje.

Vdekja e George Floyd, një 46-vjeçar afrikano-amerikan banor i Minneapolis, i cili u raportua i vdekur menjëherë pasi u rrah brutalisht në tokë nga policia dhe po luftonte për të marrë frymë, pasi njëri prej katër oficerëve e shtypte me njërin  gju në qafë, ka shkaktuar trazira të vazhdueshme në mbarë shtetin, të cilat filluan në Minneapolis dhe St. Paul, por që nga atëherë është përhapur në qytete të tjera të SHBA, përfshirë Atlanta, NYC dhe Washington DC.

Momenti i arrestimit dhe Floyd duke humbur vetëdijen pasi vazhdimisht tha se ai nuk mund të merrte frymë u filmuan nga një kamera në një video, e cila ka shkaktuar një trazirë mbarëkombëtare dhe sërish debatet për përdorimin e tepërt të forcës nga policia dhe paragjykimet e pretenduara raciale midis ligjit amerikan përmbarimi, të njëjtat çështje që kanë qenë në thelb të të paktën tre valëve të tjera të mëdha të protestës gjatë dekadës së kaluar.

  1. Ferguson: Nga të shtënat në protestat mbarëkombëtare

Në gusht 2014, të shtënat fatale nga policia ndaj 18-vjeçarit Michael Brown nga Ferguson, Misuri provokuan trazira dhe plaçkitje të dhunshme në të gjithë qytetin, duke çuar në qindra arrestime dhe sulme me zjarrvënie ndaj bizneseve. Një adoleshent me ngjyrë i paarmatosur u qëllua për vdekje nga polici mashkull i bardhë Darren Wilson në Ferguson, i cili raportohet se u përpoq ta merrte në pyetje pas një grabitjeje në një dyqan aty pranë.

Në nëntor, një juri e madhe vendosi të mos e padisë Wilson në lidhje me incidentin, duke shkaktuar një valë të re protestash në periferinë e brendshme të St. Louis dhe duke u përhapur në qytete të tjera nëpër SH.B.A., përfshirë Los Angeles, Boston dhe New York. Përfundimisht, Departamenti i Drejtësisë i SHBA filloi një hetim mbi aktivitetet e zbatimit të ligjit të Departamentit të Policisë Ferguson dhe arriti në përfundimin se agjensia ishte vazhdimisht e angazhuar në praktika diskriminuese kundër afrikano-amerikanëve të komunitetit, ndërsa fitonte para të konsiderueshme nga gjobat dhe akuzat gjyqësore.

  1. Katandisja e Baltimorit në Kaos

Ngjarje të ngjashme ndodhën në Baltimore, Maryland në prill të vitit 2015, kur oficerët e Departamentit të Policisë së Baltimore arrestuan brutalisht një mashkull të zi, të quajtur Freddie Grey. 25-vjeçari ra në gjendje kome pasi pësoi plagë në palcën kurrizore dhe qafën ndërsa u transportua në një makinë policie dhe vdiq një javë më vonë.

Sapo u përhap lajmi për arrestimin e Greit dhe vdekjen e mëvonshme, protestat shpërthyen në të gjithë qytetin, pasi departamenti nuk arriti të shpjegojë natyrën e plagëve të tij. Si rezultat i trazirave të dhunshme, dhjetëra oficerë të policisë pësuan lëndime, rreth 200 njerëz u arrestuan, u vunë zjarr të shumta makinat dhe u dëmtuan qindra biznese lokale. Ndërkohë, oficerët e akuzuar fillimisht për vdekjen e Grey u liruan më pas një vit më vonë.

  1. Të shtënat dhe trazirat në Charlotte

Në shtator të vitit 2016, një mashkull 43-vjeçar afrikano-amerikan, Keith Lamont Scott, u qëllua për vdekje nga një polic në Charlotte, Karolina Veriore. Oficeri, gjithashtu një mashkull afrikano-amerikan, Brentley Vinson, tha se Scott, babai i shtatë fëmijëve për të cilin besohet se më parë ka pësuar lëndime në tru, nuk pranoi të zbatonte urdhrat dhe të hidhte armën që kishte në posedim të tij kur u zbulua nga policia. Familja e Scott kundërshtoi këtë llogari, pasi videot e incidentit po qarkullonin gjithashtu në internet, duke provokuar interpretime të ndryshme të asaj që ndodhi saktësisht.

Pas vdekjes së Scott, protestuesit që mbanin shenja duke lexuar “Jeta e Zezë e Materies” dolën në rrugët e Charlotte për dy net me radhë, me disa demonstrues duke hedhur shishe dhe gurë drejt policisë, duke bërë që oficerët të vendosnin gaz lotësjellës dhe plumba gome. Dhjetëra njerëz u arrestuan në lidhje me akuzat për sulme dhe vandalizëm pasi grabitjet dhe zjarrvëniet u ndodhën gjithashtu gjatë trazirave, ku një person qëllohej për vdekje në kokë nga një civil tjetër.

Vinson nuk u akuzua për vrasjen e Scott si rezultat i hetimit të Prokurorit të Rrethit për incidentin, i cili arriti në përfundimin se oficeri kishte “vepruar në mënyrë të ligjshme”./Gazetaimpakt/ sputniknews/