Bota

Norvegji, gjendet i vdekur në shtëpi një djathtist ekstrem anti-islam

Një ndër anëtarët e grupi të djathtë ekstrem anti-islam Sian, Dan-Eivind Lid është gjetur i vdekur në shtëpi në qytetin Kristiansand të Norvegjisë.

Siç raportoi televizioni shtetëror i Norvegjisë, NRK, 48-vjecari Eivind Lid i cili njihet me qasjen e tij anti-islame është gjetur i vdekur në shtëpi.

Henrik Bjugan Hegdahl, nga policia e qytetit Kristiansand tha se Eivind Lid ka pasur plagë në trup dhe se policia ka filluar hetime me dyshim për vrasje.

Eivind Lid në muajin gusht mori pjesë në provokimin e grupit anti-islam Sian për djegien e Kur’anit ndërsa i jepte mbështetje liderit të Sian-it, Lars Thorsen./AA