Parlamenti iranian i kërkon Evropës që viktimat iraniane të terrorizmit të dënojnë abuzuesit e tyre

TEHRAN (FNA) – Kryetari i Komisionit të të Drejtave të Njeriut në parlamentin iranian Zohreh Elahian në një letër drejtuar Kryetarit të Nënkomitetit të Parlamentit Evropian për të Drejtat e Njeriut (DROI) Maria Arena bëri thirrje që viktimat iraniane të terrorizmit të dënojnë terroristët dhe abuzuesit e tyre që banojnë në shtetet Evropiane.

“Mbi 17,000 qytetarë të shtypur iranianë janë viktima nga veprimet terroriste dhe shkelja e qartë dhe sistematike e të drejtave themelore të njeriut, duke përfshirë të drejtën e jetesës, të drejtën e sigurisë dhe të drejtën e shëndetit, nga grupet terroriste, vecanërisht nga anëtarët e Organizatës ish-terroriste të MEK, Muxhahedin-e Khalq”, shkroi Elahian në letrën e saj.

Ajo shprehu keqardhje që shumica e terroristëve të cilët janë strehuar nga shtetet evropiane ende po thurin komplote kundër shtetit iranian.

“Ne presim që Parlamenti Evropian të ndjekë çështjen dhe qeveritë Evropiane të veprojnë bazuar në vullnetin e mirë dhe parimin e angazhimit ndaj organizatave ndërkombëtare, të mbështesin viktimat e terrorit dhe anëtarët e familjeve të tyre, t’u sigurojnë viktimave akses në drejtësi dhe t’i dërgojnë terroristët të cilët jetojnë në këto vende në gjyq për të përfunduar procesin e mosndëshkimit për terroristët dhe për të marrë një hap efektiv në luftën kundër terrorizmit”, përfundoi Elahian.

MEK renditet si një organizatë terroriste nga shumica e bashkësisë ndërkombëtare. Anëtarët e tij u larguan nga Irani në 1986 për në Irak, ku morën mbështetje nga diktatori i atëhershëm Saddam Hussein.

Organizata famëkeqe ka kryer sulme të shumta kundër civilëve iranianë dhe zyrtarëve qeveritarë për disa dekada.

Në vitin 2012, Departamenti i Shtetit i SH.B.A.-së hoqi MEK- un nga lista e saj e organizatave të caktuara si terroriste nën trysninë e një lobimi intensiv nga grupe të lidhura me Arabinë Saudite dhe regjime të tjera kundërshtare të Iranit.

Disa vjet më parë, anëtarët e MEK u zhvendosën nga Kampi i tyre Ashraf në Provincën Diyala të Irakut në Kampin Hurriyet (Kampi i Lirisë), një ish-bazë ushtarake amerikane në Bagdad dhe më vonë u dërguan në Shqipëri.

Ata anëtarë, të cilët kanë arritur të shpëtojnë, kanë zbuluar mjetet skandaloze të MEK-ut për të ardhurat monetare, që vijnë pothuajse ekskluzivisht nga Arabia Saudite.

Grupi terrorist MEK specifikoi shënjestrat si dëshmori gjeneral-lejtnant Kasem Sulejmani, i cili komandoi Forcën Kuds të Trupave të Gardës së Revolucionit Islamik (IRGC) dhe Shefin e Drejtësisë Iraniane, Seyed Ebrahim Rayeesi.

Organizata terroriste tha se do të “mirëpriste” vrasjen e tyre, duke shtuar se dëshironte që zyrtarët e rangut “të bashkoheshin” me Asadollah Lajevardi, ish-kryeprokurori i Teheranit dhe Ali Sayyad-Shirazi, një ish-komandant i Forcave Tokësore të Ushtrisë Iraniane që u vranë gjatë luftë së Irakut kundër Iranit në vitet 1980 -88.

Më parë në qershor 2019, një audio e zbuluar e një bisede telefonike midis dy anëtarëve të MEK, zbuloi se Arabia Saudite ka bashkëpunuar me elementët e MEK për të vendosur Iranin prapa sulmeve të fundit të cisternave në Gjirin Persik.

Në audio, Shahram Fakhteh, një anetar zyrtar dhe personi i ngarkuar me operacionet kibernetike të MEK-ut, dëgjohet të flasë me një simpatizant të MEK me bazë në SH.B.A. me emrin Daei-ul-Eslam në Persisht, raportoi IFP news.

Në këtë bisedë, të dy elementët diskutojnë përpjekjet e MEK-ut për të prezantuar Iranin si fajtor që fshihej pas sulmeve të cisternave në Gjirin Persik dhe se si Sauditët i kontaktuan ata për të vazhduar këtë çështje.

“Në javën e kaluar ne bëmë çmos që të fajësonim regjimin iranian për shpërthimet në anije. Sauditët kanë thirrur zyrën e Motrës Maryam Rajavi për të ndjekur rezultatet, për të marrë një përfundim të asaj që është bërë dhe pasojat e mundshme”, dëgjohet të thotë Fakhteh.

“Unë mendoj se kjo mund të ketë pasoja të ndryshme. Mund ta dërgojë çështjen në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ose madje të rezultojë në ndërhyrje ushtarake. Mund të ketë ndonjë pasojë”, thotë Daei-ul-Eslam.

Sulmet ndaj dy cisternave tregtare të naftës në Gjirin e Omanit në 13 qershor dhe një sulm i mëparshëm ndaj katër anijeve me naftë jashtë portit Fujairah të Emirateve të Bashkuara Arabe në 12 maj 2019, kanë përshkallëzuar tensionet në Lindjen e Mesme dhe kanë rritur mundësinë e një konfrontimi ushtarak midis Irani dhe Shtetet e Bashkuara.

SHBA, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë nxituar të fajësojnë Iranin për incidentet, me ushtrinë amerikane duke lëshuar një video të zbehtë që pretendonte se tregon forcat iraniane në një anije patrullimi duke hequr një minë të pashpërthyer nga ana e një cisterne japoneze në pronësi e cila u përfshi nga zjarri në fillim të këtij muaji.

Më vonë ajo lëshoi ​​disa imazhe të operacionit të pretenduar iranian pasi video u sfidua seriozisht nga ekspertët dhe aleatët e vetë Uashingtonit.

MEK e cila thuhet të jetë një kult që i kthen njerëzit në robotë të bindur, u kthye kundër Iranit pas Revolucionit të vitit 1979 dhe ka kryer disa sulme terroriste duke vrarë zyrtarë të lartë në Iran; megjithatë Perëndimi, i cili thotë se kultizmi është i gabuar dhe pretendon të jetë kundër terrorizmit, e mbështet zyrtarisht këtë grup terrorist.

Pas Revolucionit Islamik në 1979, MEK filloi armiqësinë e saj kundër Iranit dhe aktivitetet terroriste duke vrarë mbi 17,000 iranianë. Disa anëtarë të grupit terrorist dhe udhëheqësit e tij tani po jetojnë në Francë, duke kryer aktivitete të lira.

Grupi terrorist MEK ka martirizuar 17,161 shtetas iranianë, përfshirë presidentin e ndjerë Mohammad Ali Rajayee, ish-kryeministrin Mohammad Javad Bahonar, shefin e ndjerë të Këshillit Suprem Gjyqësor, Mohammad Mohammad Beheshti, Zëvendës Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura iraniane Ali Sayyad Shirazi dhe 27 ligjvënës, si dhe katër shkencëtarë bërthamorë./GazetaImpakt//en.farsnews.ir/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne