Bota Islamofobi

Pas sulmit terrorist në xhami, Google, Facebook dhe Twitter vihen nën vëzhgim

Google, Facebook dhe Twitter janë vendosur sot nën vëzhgim për shkak të përmbajtjeve ekstremiste në platformat e tyre , pasi që sulmi në Zelandën e Re ku u vranë 49 muslimanë nga një terrorist i krishterë, janë transmetuar drejtpërdrejt me anë të një video që u shpërnda masivisht në internet.

Videoja e sulmit mbi dy xhamitë në qytetin Christchurch  u transmetua në Facebook dhe pastaj përdoruesit e rrjetit social e ndanë atë në platforma të tjera, raporton Reuters.

OPINIONE