Pekin: Ushtria amerikane mund të ketë sjellë koronavirusin në Wuhan të Kinës

Autoritet kineze kanë sugjeruar që ushtria amerikane mund të ketë sjellë koronavirusin e ri në qytetin kinez Wuhan, që është dhe vendlindja e pandemisë aktuale globale.

Sëmundja COVID-19, e shkaktuar nga koronavirusi i ri, u shfaq në kryeqytetin krahinor të Hubei në fund të vitit të kaluar dhe aktualisht po prek 125 vende dhe territore në të gjithë globin. Deri më tani ka prekur më shumë se 130,000 njerëz dhe ka vrarë më shumë se 4,700 të tjerë.

Organizata Botërore e Shëndetit ka shpallur shpërthimin e koronavirusit një pandemi globale.

Qeveria kineze ishte kritikuar nga mediat perëndimore dhe veçanërisht nga zyrtarët amerikanë për atë që pretendohej të ishte një përgjigje e ngadaltë ndaj shpërthimit dhe mos qenë mjaft transparente. Por Pekini ka ndërmarrë masa të rrepta që nga fillimi i shpërthimit, përfshirë mbylljen e Wuhan, një qytet me afro 11 milion njerëz, i cili që nga atëherë dukej se do të paguajë shumë.

E fundit nga këto komente tronditëse nga zyrtarët amerikanë erdhi të Mërkurën, kur Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA Robert O’Brien tha se shpejtësia e reagimit të Pekinit ndaj shfaqjes së sëmundjes COVID-19 me siguri i kushtoi botës dy muaj, kur mund të kishte qenë duke u përgatitur për shpërthim.

Ai pretendoi se qeveria kineze kishte “mbuluar” shpërthimin në Wuhan.

“Me siguri i kushtoi dy muaj bashkësisë botërore për t’iu përgjigjur”, gjatë së cilës “ne mund të kishim zvogëluar në mënyrë dramatike atë që ndodhi në Kinë dhe atë që po ndodh tani nëpër botë”, tha O’Brien.

Të enjten, me fjalë të forta në një postim në tweeter, të shkruara në anglisht, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian qortoi SHBA për mungesën e transparencës në raportet zyrtare në lidhje me shpërthimin e koronavirusit në SH.B.A.

“Kur filloi pacienti zero në SHBA? Sa njerëz janë të infektuar? Cilat janë emrat e spitaleve? Mund të jetë ushtria amerikane që e solli epideminë në Wuhan. Jini transparent! Bëni publike të dhënat tuaja! SHBA na kanë borxh një shpjegim!” Ka shkruar Zhao.

 

Më herët gjatë ditës, një tjetër zëdhënës i ministrisë së jashtme kineze, Geng Shuang, kërkoi shpjegime zyrtarët amerikanë për komente “imorale dhe të papërgjegjshme” që fajësuan përgjigjen e Kinës ndaj koronavirusit dhe për përkeqësimin e ndikimit global të pandemisë.

Geng iu referua veçanërisht vërejtjeve të bëra nga O’Brien, duke theksuar se komente të tilla nga zyrtarë amerikanë nuk do të ndihmonin në përpjekjet e epidemisë amerikane. Ai gjithashtu tha se përpjekjet e Kinës për të ngadalësuar përhapjen e sëmundjes në të vërtetë kishin blerë kohën botërore për t’u përgatitur kundër epidemisë.

“Ne dëshirojmë që disa zyrtarë në SH.B.A. në këtë kohë të përqendrojnë energjinë e tyre në përgjigjen ndaj virusit dhe promovimit të bashkëpunimit, dhe jo në transferimin e fajit në Kinë”, shtoi ai./Gazetaimpakt/presstv/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne