Bota

Perëndimi manipulon ngjarjet e 1915 si mjet politik kundër Turqisë

Ankaraja dënon pretendimet e “gjenocidit” si manipulime politike të fakteve historike, duke i kushtuar vëmendje kohës së gjetur për të marrë këtë vendim

Ditët e fundit kanë dëshmuar ri-shfaqjen e ngjarjeve të vitit 1915 si një temë që kryeson axhendën e shteteve perëndimore, duke përdorur retorikën “gjenocid” njëra pas tjetrës në një mënyrë që synon të diskreditojë Turqinë dhe të kaluarën e saj. Duke marrë reagime të menjëhershme nga Ankaraja, që dënoi me forcë këto zhvillime të fundit, zhvillime të përsëritura që për një javë punojnë për të njëjtën çështje, konsiderohen nga shumë njerëz si një mjet politik që synon Turqinë në vend të vendimeve të zakonshme që duhet të merren që të tregojnë rëndësinë e një ngjarjeje historike. Së pari, shkalla e ulët e parlamentit në Itali kaloi një mocion të mërkurën duke i bërë thirrje qeverisë italiane që të njohë zyrtarisht ngjarjet e vitit 1915 si “gjenocid”, pas një mocioni të hartuar nga partia e ekstremit të djathtë Lega Nord.

Projektligji u miratua me 382 vota pro, asnjë kundër dhe 43 abstenime, kryesisht nga anëtarë të partisë së qendrës së djathtë të opozitës Forza Italia të ish-kryeministrit Silvio Berluskoni. Qeveria e Italisë do të duhet të ndjekë mandatin e parlamentit, por nuk është ligjërisht i detyruar ta bëjë këtë. Propozimi u votua të mërkurën. Ministria e Jashtme dje dënoi ashpër miratimin e një mocioni nga Parlamenti i Italisë për të njohur ngjarjet e vitit 1915 në Armeni si “gjenocid”. “Mocioni i Dhomës së Përfaqësuesve të Italisë më 10 prill 2019 është një shembull i ri i përdorimit të pretendimeve armene si një mjet për interesin e brendshëm politik”, tha ministria në një deklaratë, duke nënvizuar se masa është “fuqimisht e dënueshme.”

Ministria vuri në dukje se propozimi u përgatit nga partia Lega e ekstremit të djathtë të Italisë, udhëheqësi i së cilës, Salvini “është i angazhuar për të sabotuar marrëdhëniet midis Turqisë dhe Italisë”, duke theksuar se “akuzat e ngritura para zgjedhjeve ose në kontekstin e kundërshtimit ndaj Turqisë zbulon qartë natyrën politike të këtyre pohimeve dhe se ato nuk janë në përputhje me faktet historike.”

“Këto përpjekje nuk janë të dobishme për asnjë anë, por gjithashtu e bllokojnë rrugën për iniciativa të besimit të mirë”, thuhet në deklaratë.

Ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu tha dje në Twitter se mocioni i parlamentit italian është i pavlefshëm dhe shton: “Është e papranueshme që Parlamenti italian është bërë një instrument i lojës së luajtur nga partia ksenofobike e Lega Nord që po kërkon vota për Parlamentin Europian.”

“Ne dënojmë me forcë përpjekjen më të fundit të Parlamentit italian për të shtrembëruar dhe politizuar historinë e kombit tonë”, u shpreh në Twitter Drejtori i Komunikimeve Presidenciale të Turqisë, Fahrettin Altun.

Ai tha se masa e parlamentit italian është “joproduktive, armiqësore dhe e keqe.”

“Në vend që të sulmojmë kujtimet e njëri-tjetrit, të gjithë duhet të punojmë së bashku për të siguruar që e vërteta mbizotëron mbi trillimet”, shtoi Altun.

Zëdhënësi presidencial i Turqisë gjithashtu kundërshtoi kalimin e mocionit.

“Vendimi i ashtuquajtur i genocidit i Parlamentit italian injoron faktet historike dhe mbjell farat e reja të armiqësisë”, tha İbrahim Kalın në Twitter.

Ai shtoi se vendimi “nxit populizmin politik.” Pozicioni i Turqisë është se vdekja e armenëve në Anadollin lindor në vitin 1915 u bë kur disa u bashkuan me rusët pushtues dhe u rebeluan kundër forcave osmane. Një zhvendosje e mëvonshme e armenëve rezultoi në viktima të shumta.

Ankaraja nuk pranon gjenocidin e pretenduar por pranon se ka pasur viktima në të dy anët gjatë ngjarjeve të Luftës së Parë Botërore.

Ankaraja ka propozuar në mënyrë të përsëritur krijimin e një komisioni të përbashkët të historianëve nga Turqia dhe Armenia, plus ekspertë ndërkombëtarë për të trajtuar këtë çështje.

Megjithatë, kjo nuk ishte e vetmja lëvizje që lëvizja italiane ekstreme e djathtë ka marrë kundër Turqisë.

Zëvendëskryeministri dhe udhëheqësi i Partisë Lega Nord, Matteo Salvini, premtoi të anulojë aderimin e Turqisë në BE të hënën, kur ai priti anëtarët e partive nacionaliste dhe të ekstremit të djathtë evropian në Milano për të diskutuar krijimin e një aleance të gjerë politike brenda Parlamentit Europian.

Salvini synon të bashkojë të gjitha blloqet e ekstremit të djathtë të politikës evropiane nën një aleancë të gjerë për të fituar shumicën në Parlamentin Europian dhe për të ndryshuar politikat në favor të ideologjive nacionaliste, anti-emigruese dhe të ekstremit të djathtë duke përdorur retorikën populiste. Procesi i anëtarësimit të Turqisë në Bashkimin Evropian është një nga shqetësimet më të mëdha për aleancën. Duke trajtuar çështjen e pranimit të Turqisë në Bashkimin Evropian, Salvini tha se bisedimet me Turqinë, të cilat janë pezulluar, duhet të anulohen. Salvini tha se ai beson se Turqia do të ishte një ndikim islam në Evropë dhe se vendi është shumë ndryshe nga ana kulturore.

Anëtarësimi në BE mbetet një objektiv i lartë strategjik për Turqinë edhe pse bisedimet e pranimit, të nisura zyrtarisht në 2004, janë ngadalësuar për vite me radhë për shkak të kundërshtimeve të administratës greke qipriote në ishullin e ndarë të Qipros si dhe prej kundërsulmeve të Gjeraminsë dhe Francës. Shumë besojnë se aplikimi i anëtarësimit të Turqisë është penguar për vite me radhë për shkak të identitetit të saj kulturor dhe fetar.

 

Fushata politike kundër Turqisë fiton vrull në SHBA

Ndërkohë, një proces i ngjashëm u zhvillua në Shtetet e Bashkuara, pasi një grup dypartiak i senatorëve të SHBA gjithashtu paraqiti një rezolutë të mërkurën për të njohur ngjarjet e vitit 1915 si “gjenocid”.

“Gjenocidi armen është një fakt historik dhe jo për debat”, tha Senatori Robert Menendez, i cili së bashku me senatorin Ted Cruz, prezantuan rezolutën. “Me këtë rezolutë, ne nderojmë miliona viktima të këtij gjenocidi, kujtojmë se si ata vdiqën dhe u zotuan se historia me saktësi kujton vdekjen e tyre”, shtoi ai.

Është e paqartë kur të zgjidhet rezoluta, por një përpjekje e mëparshme në vitin 2014 dështoi pasi rezoluta kurrë nuk u përkrah plotësisht nga Senati pas pastrimit të komisionit.

Përveç Cruz dhe Menendez, rezoluta e këtij viti ka mbështetjen e 14 senatorëve më shumë në dhomën 100 anëtarëshe.

Presidentët e njëpasnjëshëm amerikanë kanë refuzuar të thërrasin vdekjen e armenëve “gjenocidit”, por ish presidenti Barak Obama ka miratuar përdorimin e frazës armene “Meds Yeghern” ose “Krimit të Madh”, për të përshkruar tragjedinë, një praktikë e përsëritur nga Presidenti Donald Trump.

Pretendimet e “gjenocidit” erdhën në një kohë kur Shtetet e Bashkuara dhe Turqia janë gjithnjë e më shumë në kundërshtim me politikat e Sirisë dhe blerjen turke të sistemeve të mbrojtjes raketore S-400 të prodhuara nga Rusia. Mbështetja e SHBA-së për Forcat Demokratike të Sirisë (SDF), e dominuar nga dega siriane e grupit terrorist të PKK, Njësitë e Mbrojtjes së Popullit (YPG), mbetet çështja më e diskutueshme. Vendimi i Ankarasë për të blerë sisteme raketash S-400 nga Rusia ka provokuar paralajmërime nga Uashingtoni se marrëveshja mund të ndikojë në shitjen e aeroplanëve luftarakë F-35 të bëra nga Shtetet e Bashkuara në Turqi dhe të shkaktojnë sanksione.

U theksua gjithashtu se ky ishte rasti i tretë kundër Turqisë i paraqitur në Kongresin e SHBA në një javë. Përveç vendimit për njohjen e ngjarjeve të vitit 1915, projektligji për të vendosur sanksione ndaj zyrtarëve turq përgjegjës për ndalimin e shtetasve amerikanë dhe stafit lokal të konsullatës në Turqi, mbi akuzat për terrorizëm dhe thirrjen për të bashkëpunuar me Greqinë, Izraelin dhe Qipronën Greke në vendet Lindore Mesdheut ishin shembuj të tjerë të fushatës së fundit politike të zhvilluar kundër Turqisë në SHBA.

 

Çavuşoğlu thotë se Franca duhet të reflektojë mbi “historinë e errët”

Franca u bë një vend tjetër për të synuar Turqinë nëpërmjet pretendimeve të gjenocidit, ndërsa presidenti francez Emmanuel Macron shpalli deklaratën e 24 prillit si një ditë për të përkujtuar të ashtuquajturin gjenocid.

Çavuşoğlu tha dje se dekreti i Macron “shkel hapur” të dy vendimet e Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut (ECHR) dhe Këshillit Kushtetues të Francës.

“Macron po promovon retorikën populiste duke u përpjekur të përmbushë premtimet që ai u bëri armenëve në fushatën e tij zgjedhore”, tha Çavuşoğlu në Twitter duke shtuar se Franca “duhet të shqyrtojë së pari në historinë e saj të errët”, duke iu referuar gjenocidit të Ruandës./dailysabah

OPINIONE