Presidenti ukrainas i mbështetur nga NATO, Petro Poroshenko pozon me ushtarët pro-nazistë

Nga Ben Norton

Petro Poroshenko , presidenti i përkohshëm pro-NATO i aleancës perëndimore të Ukrainës, paraqiti një foto me një ushtar të veshur me simbole naziste.

Më 6 dhjetor, ukrainasi   miliarder, lider i oligarkëve ka postuar një fotografi në llogaritë e tij te shumta në mediat sociale që e tregon atë duke qëndruar me trupat e armatosura. Një nga këta ushtarë ukrainas mban një copë stampe me kafke-dhe-kockë e quajtur totenkopf. Ky është një simbol i lidhur ngushtë me Gjermaninë naziste, dhe në mënyrë të veçantë me paraushtarakun genocidal të Rajhut të Tretë Schutzstaffel (SS).

Kjo foto erdhi ne kohen kur Poroshenko po imponon ligjin ushtarak dhe kërkon një ndërtim ushtarak të NATO-s në Detin e Zi.

Grupi i monitorimit që mbron historinë , që ndjek neo-fashizmin dhe revizionizmin nazist të Holokaustit në Evropën Lindore, vuri në dukje këtë foto:

https://platform.twitter.com/widgets.js

Poroshenko ka postuar këtë foto në të dy profilet e tij zyrtarë, në Twitter dhe në Facebook.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Në një cikël postimesh , Poroshenko gjithashtu shkroi ” Slava Ukrayini ! “Ky është një slogan nacionalist ukrainas që u krijua në 1920 nga fashistët të cilët më vonë u bënë bashkëpunëtorë nazistë. Në gusht, Ukraina bëri këtë salcë fashiste në përshëndetjen zyrtare të ushtrisë së saj. Ajo u miratua më vonë edhe nga policia ukrainase .

Kjo nuk është polemika e parë që lidh Poroshenkon me një simbol nazist. Në korrik, një nga këshilltarët e tij ka shkruar në Facebook simbolin neo-nazist “1488”, i cili kombinon supremacistet e bardhë “14 fjalët” me kodin “Heil Hitler”.

Projekti Grayzone ka raportuar më parë se si Batalioni neo-nazist Azov u përfshi direkt në Gardën Kombëtare të Ukrainës, dhe se si Shtetet e Bashkuara kanë armatosur dhe këshilluar këta fashistë.

Në fund të nëntorit, qeveria e Poroshenkos deklaroi ligjin ushtarak, pas një diskutimi të diskutueshëm luftimi me ushtrinë ruse. Ky dekret i jep qeverisë autoritetin për të kufizuar zgjedhjet , shprehjen, lëvizjen, takimet dhe grevat.

Pas incidentit, Poroshenko kërkoi një prani të madhe ushtarake të NATO-s në Detin e Zi, së bashku me më shumë armë dhe një zgjerim të sanksioneve kundër Rusisë. Oligarku i miliarderëve të çokollatës u bë presidenti qe ka ndërmarrë më parë hapa për Ukrainën për t’u bashkuar me NATO .

Projekti  Grayzone gjithashtu njoftoi kohët e fundit se si  fashistët qe SHBA ka financuar në Ukrainë kanë trajnuar supremacistet e bardhë amerikane.

Në tetor, një aktivist i bandës së dhunshme ukrainase neo-naziste C14, e cila bashkëpunoi me policinë e Kievit për të “pastruar” qytetarët nga pakica etnike rome, foli në fondin e financuar nga qeveria amerikane  Amerika House Kyiv./ Global Research/ Gazeta Impakt

 

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne