Shqiperia

Prishja e kullës së Prek Calit/ Basha: Akt urrejtjeje dhe dobësie

Pas prishjes së Kullës së antikomunistit Prek Cali, ka reaguar edhe kryetari i partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Ai thekson se prishja e këtij simboli të antikomunizmit në Shqipëri, tregon dhe njëherë urrejtjen e madhe të Ramës ndaj demokracisë dhe lirisë.

Sipas Bashës kjo është një shenjë e pastër urrejtjeje dhe demokracie.

Ja deklarata e Bashës:

Fadromat ne kullen e Prek Calit goditen sot  simbolin e kryengritjes se Kelmendit, revoltes se pare anti komuniste te Europes. Ato mure ne kullen e Caleve u ndertua fale donacioneve te shqiptareve patriote te Amerikes. Qeveria duhej ta legalizonte restaurimin per ate cka Kulla e Prek Calit perfaqeson per Kelmendin, Malesine dhe gjithe Shqiperine.

Por Edi Rama nuk mund ta duroje nderimin e nje prijesi legjendar anti-komunist si Prek Cali. Se kur kthen pinjollet e Byrose dhe xhelatet e diktatures ne krye te vendit, te tremb kujtimi dhe hija e Prek Calit.

Ky i sotmi eshte nje akt urrejtje por edhe dobesie. Kelmendasit, malesoret dhe mbare shqiptaret patriote do tja japin pergjigjen pjelles se keqe.