Bota

Profesori i shkencave politike vret dy djemtë dhe më pas veten, policia i gjen në krevatet e tyre

Autoritetet në Illinois verior, SHBA raportojnë se një profesor i kolegjit ka vrarë dy djemtë e tij dhe më pas veten.

58-vjeçari Peter S. Ruckman vdiq nga plagët me armë zjarri së bashku me djemtë John Ruckman, 12 vjeç dhe Christopher Ruckman, 14 vjeç.

Policia shkoi të shtunën në mëngjes në shtëpinë e Rockford pasi ish-gruaja e tij njoftoi se nuk kishte mundur ta kontaktonte, pasi kishte javën e kujdestarisë së fëmijëve. Ata gjetën dy djemtë të vrarë në dhomat e tyre të gjumit të ndara, ndërsa babai ishte në një dhomë gjumi të tretë.

Ruckman ishte një profesor i shkencave politike në Rock Valley College dhe një instruktor në Universitetin e Illinoisit Verior. Ruckman drejtoi një kurs në NIU në pranverën e vitit 2017, tha Lisa Miner, drejtoreshë e lartë e komunikimeve për universitetin. Të dy djemtë ishin studentë në Shkollat e krishtera të Rockford. Çifti e kishte përfunduar divorcin në gushtin e kaluar.