Shqiperia

Prokurori: Si e pushtuan shqiptarët tregun e kokainës në Holandë

Një shqiptar i arrestuar në Holandë për trafik droge jep përherë të njëjtin justifikim, thotë prokurori Otto van der Bijl. Ai thotë se po viziton Amsterdamin si turist.

Por nëse e pyesni se çfarë do të bëjë në qytet, thotë oficeri, ai nuk mund të emërojë ndonjë atraksion turistik. Ai gjithashtu nuk mban mend emrin e hotelit të tij. Dhe përse ka mijëra euro me vete kur paga mesatare mujore në Shqipëri është rreth 330 euro.

Të enjten e kaluar, shumica e Dhomës së Përfaqësuesve (VVD, PVV, CDA, PS dhe CU) votuan në favor të rifutjes së kërkesës për viza për shqiptarët. Ata tani mund të udhëtojnë nëpër Evropë për tre muaj pa vizë. Kriminelët e përdorin këtë periudhë për të zgjeruar rrjetet e tyre të kontrabandës, sipas deputetes Madeleine van Toorenburg (CDA).

Shenjat e para erdhën para tre apo katër vjetësh, thotë prokurori publik Van der Bijl. Shqiptarët po arrestoheshin gjithnjë e më shumë në Amsterdam dhe Roterdam. Fillimisht, thotë Van der Bijl, mendohej për rastet klasike: trafik droge, pastrim parash, armëmbajtje pa leje.

Por në të njëjtën kohë, po vinin kërkesat për ndihmë juridike nga Italia, Belgjika, Gjermania, Franca, Anglia dhe Suedia. Ata kërkonin ndihmën holandeze në sigurimin e provave kundër shqiptarëve të arrestuar.

Hetimet policore gjithashtu treguan se shqiptarët e kanë ndërtuar shpejt perandorinë e tyre të drogës. Sipas Otto van der Bijl, shqiptarët janë një nga bandat më të rëndësishme të drogës në Holandë.

Shqiptarët menaxhojnë linjat e drogës nga Amerika e Jugut, duke përfshirë Kolumbinë, Holandën dhe Belgjikën. Ata shesin kryesisht kokainë. Ajo arrin nëpërmjet porteve të Roterdamit dhe Antwerpes dhe më pas dërgohet në Amsterdam, ku është qendra e shpërndarjes, sipas oficerit. Ajo fshihet në makina dhe kamionë e më pas dërgohet në vende të tjera, thotë Van der Bijl.

Gjatë tre viteve të fundit, në Holandë janë arrestuar rreth 1,700 të dyshuar shqiptarë, sipas shifrave të fundit të policisë, duke cituar ministrin e Drejtësisë, Ferdinand Grapperhaus (CDA) dhe kolegun e tij Stef Blok, ministrin e Punëve të Jashtme (VVD). Të dyshuarit janë të lidhur me krimin e rëndë të organizuar.

Numri i arrestimeve ishte shumë më i ulët në vitet e kaluara. Vlerësimi Kombëtar i Kërcënimeve të vitit 2017, një përmbledhje katërvjeçare e krimit të organizuar, thotë: “Roli i shqiptarëve në lidhje me trafikimin e drogës është i ri”. Hollanda ka punuar me Shqipërinë që nga maji i vitit të kaluar për të luftuar aktivitetet kriminale.

Dhjetë vjet më parë, shqiptarët ende punonin si “ushtarë” për mafien italiane, thotë Van der Bijl. Ata bënë punë të ndryshme për ta. Në emër të mafies, ata peshkuan partnerët në portet evropiane.

Shqiptarët tani punojnë në mënyrë të pavarur, sipas oficerit.

Shqiptarët njihen si tregtarët shumë të mirë, thotë një agjent i cili ishte i përfshirë ngushtë në hetimet ndaj kriminelëve shqiptarë në Holandë dhe që për arsye sigurie nuk do ta vendosë emrin e tij në gazetë. Ata ofrojnë kokainë të mirë me çmim të ulët dhe janë jashtëzakonisht të besueshëm.

Kokaina është menduar kryesisht për tregun ndërkombëtar, thotë Van der Bijl. Detektivi e pranon këtë: “Nëntoka e Amsterdamit ka të bëjë me tregun lokal të drogës, kurse shqiptarët merren me tregti ndërkombëtare”.

Për shkak të ndarjes së tregjeve, përplasjet mes dy grupeve janë të rralla, sipas detektivit dhe oficerit.

Shqiptarët po luftojnë kundër përplasjeve të ndërsjella në vendin e tyre, sipas detektivit. Ata kanë një reputacion jashtëzakonisht të dhunshëm, por e mbajnë dhunën jashtë skemës, pasi nuk duan të tërheqin vëmendjen.

Dy vjet më parë, policia dhe gjyqësori analizuan pesëdhjetë faqet e internetit më të vizituara në Shqipëri dhe përdorimin e tyre në Holandë, thotë Van der Bijl. Për shembull, policia dhe gjyqësori u përpoqën të shikonin sa shqiptarë po qëndrojnë në Holandë.

Me 36,000 smartphones dhe afro 4,500 tableta, një nga ato pesëdhjetë faqet e internetit nga Holanda u vizitua në korrik 2017. Rreth 8,000 pajisje u vendosën në Amsterdam dhe Amstelveen, thotë zyrtari, ndërsa rreth 700-800 shqiptarë janë regjistruar zyrtarisht në Holandë. “Si është e mundur?”

Ai nuk ka përgjigje. Sipas detektivit, është e vështirë për policinë, duke qenë se kriminelët shqiptarë janë pothuajse të padukshëm. Ata marrin me qira banesa përmes agjentëve të strehimit privat, por pothuajse asnjëherë nuk janë të regjistruar në një adresë.

Ata hyjnë në shtëpinë e tyre në mënyrë të fshehtë përmes garazhit të parkimit nën banesën e tyre. Përveç kësaj, ata nuk shpenzojnë para, sipas Van der Bijl, dhe “ata nuk mbajnë zinxhirë ari”. Ata i sjellin fitimet në vende të fshehura në makina ose me biçikleta në çanta të mëdha tregtare. Pjesa më e madhe është dërguar në vendin e origjinës, thotë Van der Bijl.

Ndonjëherë ajo është investuar në Amsterdam, Roterdam dhe industrinë e shërbimit në Hagë. Në Roterdam, kriminelët investojnë paratë e tyre në bare dhe piceri. “Ne kemi gjetur njëqind mijë euro kesh në shtëpinë e një pronari picerie.”

Shqiptarët përdorin, thotë oficeri, një mashtrim pasi ndryshojnë mbiemrin e tyre të fundit. Në Shqipëri, si në vendet e tjera të Evropës Lindore, është e mundur të ndryshoni mbiemrin tuaj disa herë. Kriminelët e bëjnë këtë të mos shfaqen në sistem gjatë një kontrolli.

Në rast të ndalimit, merren shenjat e gishtërinjve, por zyrtari mesatar doganor në kufi kërkon vetëm mbiemrin. Kjo duhet ndryshuar, thotë Van der Bijl.

Një mënyrë tjetër për të shqetësuar kriminelët shqiptarë, thotë oficeri, është që të rifillojë kërkesat për viza. Kabineti qeveritar duket se nuk e mbështet këtë. Sipas ministrit Blok, shtetet e tjera anëtare evropiane nuk janë në favor të një kërkese për vizë, sepse Shqipëria ende plotëson kushtet për anulimin e këtij detyrimi.

Organizatat shqiptare janë tepër profesionale dhe kanë një kapacitet të madh rritjeje, thotë Van der Bijl.

“Nëse fitojnë miliarda në një moment, krijohet një organizatë si mafia italiane, e cila gjithashtu përpiqet të ndikojë politikanët holandezë. Ne i druhemi kësaj.” /NRC.nl/tpz