Bota

Putin: Nuk ka asgjë të keqe që Rusia pajis me pasaporta banorët e Ukrainës lindore

Presidenti rus Vladimir Putin tha të enjten se një vendim për t’i dhënë banorëve të rajoneve rebele të Ukrainës qasje të shpejtë në pasaportat ruse nuk ishte e ndryshme nga ajo që tashmë shtetet e Bashkimit Evropian po bëjnë.

Duke folur me gazetarët në fund të një takimi me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un, Putin tha se si Rumania dhe Hungaria u japin shtetësinë e vet etnike personave që jetojnë jashtë kufijve të tyre.

Ai tha se ishte e çuditshme që Kievi kishte reaguar i zemërim ndaj lëvizjes ruse për pasaportat. Lidhur me presidentin e zgjedhur të Ukrainës, Volodimir Zelenskiy, ai tha se Moska ishte i gatshëm të punonte me të nëse ai do të implementonte një marrëveshje ndërkombëtare të paqes në Ukrainën lindore./reuters/Gazeta Impakt