Bota

Putin për Khabib në përleshjen në UFC: “Kur dikush na provokon nga jashtë, mund të ketë ferr për të paguar”

Presidenti rus Vladimir Putin thotë se “kushdo mund të kishte vepruar” në të njëjtën mënyrë siç bëri Khabib Nurmagomedov kur luftëtari u përball me anëtarët e ekipit të Conor McGregor pasi mposhti irlandezin në UFC 229.

Në një takim të mërkurën, Putin përgëzoi luftëtarin e Dagestanit Nurmagomedov për fitimin e tij “të denjë dhe bindës” ndaj McGregor në Las Vegas të shtunën.

Duke prekur skenat e shëmtuara që pasuan luftën, kur Nurmagomedov kërceu mbi kafaz për t’u përballur me anëtarin e ekipit të McGregor, Dillon Danis, Putin tha se ndërsa ishte më mirë të mbanim emocionet në kontroll, “kushdo mund të kishte dalë nga kafazi në të njëjtën mënyrë. ”

“Nëse ne sulmohemi nga jashtë, jo vetëm ju, por të gjithë mund të hidhen në një mënyrë të tillë … mund të ketë xhehennem për të paguar”, i tha Putin Khabib-it dhe babait të tij Abdulmanap në një takim në Rusi.

“Por është më mirë të mos arrijmë në atë fazë”, shtoi Putin, duke buzëqeshur nga Khabib dhe babai i tij.
Skenat e të shtunës dëmtuan atë që ishte një fitore dominuese për Nurmagomedov, i cili mbajti titullin e tij dhe rekordin e pamposhtur me fitoren ndaj McGregor.

Ai kërkoi falje për veprimet e tij pas luftës, duke cituar fyerjet e shpeshta të McGregor në ndërtimin e periudhës si një burim i tensioneve.

Nurmagomedov, 30 vjeç, ka gjasa të përballet me sanksione nga autoritetet shtetërore të Nevadës mbi veprimet e tij.
Luftëtari u kthye në Dagestan të hënën, ku u mirëprit si një hero duke takuar mijëra tifozë në Anzhi Arena në kryeqytetin rajonal, Makhachkala.

Në prag të megafight të së shtunës në Las Vegas, i shpallur si më i madhi në historinë MMA McGregor ishte përpjekur për të përdorur Putin si një mjet kundër Nurmagomedov.

Luftëtari irlandez u takua me udhëheqësin rus në finalen e Kupës së Botës këtë verë në Moskë, ku thuhet se ishte një mysafir i presidentit. Nurmagomedov ishte gjithashtu në këtë event, edhe pse ishte ulur diku tjetër në stadium.

Kur luftëtari i Dagestanit kishte treguar se nuk ishte i shqetësuar nga fotoja e rivalit të tij më Putin, McGregor e akuzoi atë për “mosrespektim” të presidentit rus.

Megjithatë, pas fitores gjithëpërfshirëse të dorëzimit të raundit të katërt, të shtunën, Nurmagomedov zbuloi se Putin e kishte telefonuar atë për t’i ofruar urimet e tij, duke thënë se ai ishte “krenar” për fitoren e luftëtarit rus.

Burimi: Rt/ Gazeta impakt