Bota

Rouhani thotë se Irani është gati të përballet me SHBA pas sulmit ushtarak të paradës

Presidenti Hassan Rouhani tha në 23 shtator se Irani  ishte gati të përballonte Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj arabe të Gjirit, një ditë pas sulmit mbi një paradë ushtarake iraniane ku u vranë 25 vetë, duke përfshirë 12 anëtarë të rolit të revolucionit elitar.

Ai foli përpara se të niste Teheranin për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të U.N. në Nju Jork, Rouhani akuzoi shtetet arabe të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara për sigurimin e mbështetjes financiare dhe ushtarake për grupet etnike anti-qeveritare në Iran.

“Amerika po vepron si një dhunues ndaj pjesës tjetër të botës … dhe mendon se mund të veprojë bazuar në forcën brutale”, tha Rouhani, i cili projektoi marrëveshjen bërthamore të Iranit 2015, që nisi me Uashingtonin para se tensionet të ndizeshin sërish me Presidentin.

“Por njerëzit tanë do të rezistojnë dhe qeveria është e gatshme për t’u përballur me Amerikën. Ne do ta kapërcejmë këtë situatë [sanksionet] dhe Amerikës do t’i vijë keq për rrugën e gabuar që ka zgjedhur “.

Ministria e Jashtme e Iranit më 23 shtator thirri përgjegjësen e ngarkuar të Emirateve të Bashkuara Arabe për komentet e bëra lidhur me gjakderdhjen në qytetin jugperëndimor të Ahvaz.
Shteti arab i Gjirit të Katarit, i cili është në kundërshtim me aleatët e SHBA, Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, dënoi sulmin mbi paradën ushtarake, e cila plagosi së paku 70 vetë.

Sulmuesit gjuajtën në një stacion, ku zyrtarët iranianë ishin mbledhur për të parë një ngjarje vjetore që shënonte fillimin e luftës së Republikës Islamike të viteve 1980-88 me Irakun. Ushtarët zvarriteshin në zjarr dhe shumë gra e fëmijë humbën jetën.
Ishte një nga sulmet më të këqija ndonjëherë kundër Korpusit Islamik Revolucionar të Gardës, shpatës dhe mburojës së sundimit klerik shiit në Iran që nga Revolucioni Islamik 1979.

Që nga tërheqja e paktit të armëve bërthamore të fuqive të mëdha me Iranin në maj, Trump ka rivendosur sanksionet e SHBA që synojnë të izolojnë Teheranin dhe ta detyrojnë atë të negociojë kufizime më të ashpra për programet e saj bërthamore dhe balistike. Irani e ka përjashtuar këtë.
“Amerika dëshiron të shkaktojë kaos dhe trazira në vendin tonë në mënyrë që të mund të kthehet në këtë vend, por këto janë fantazi joreale dhe ata kurrë nuk do t’i arrijnë qëllimet e tyre”, tha Rouhani.

Shiitët Iranianë janë në kundërshtim me aleatët perëndimorë të Arabisë Saudite për mbizotërimin në Lindjen e Mesme.
Fuqitë rajonale i kthejnë palët kundërshtare në konfliktet në Jemen dhe Siri, si dhe grupe rivale politike në Irak dhe Liban, me rojet që mbrojnë interesat iranianë.

Një lëvizje etnike iraniane e opozitës arabe e quajti Rezistencën Kombëtare Ahvaz, e cila kërkon një shtet të veçantë në provincën Khuzestan të pasur me naftë, mori përgjegjësinë për sulmin.

“Shtetet e Gjirit Persik po japin mbështetje monetare, ushtarake dhe politike për këto grupe”, tha Rouhani.
Militantët e ISIL gjithashtu morën përgjegjësinë. Të katër sulmuesit u vranë.

“Shpresojmë se do të kapërcejmë këto sanksione me kosto sa më pak të mundshme dhe do ta bëjmë Amerikën të ndjejë keqardhje për agresivitetin e saj ndaj vendeve të tjera, dhe veçanërisht Iranit “, tha Rouhani.

Burimi: hurriyetdailynews/ Gazeta impakt

OPINIONE

INTERVISTA