Bota Sport

“Ruleta Ruse” dërgon Spanjën në shtëpi, vendos heroi Akinfeev (foto)

Rusia shkaktoi surprizën më të madhe në këtë Botëror, duke eliminuar Spanjën në “Luzhniki” të Moskës pas serisë së 11-metërshve (4-3), pasi koha e rregullt dhe ajo shtesë u mbyll në barazim 1-1.

Heroi i ri i Rusisë është portieri Akinfeev, me kapitenin që priti dy penallti.

Rusi Ingasheviç shënoi një autogol në minutën e 11-të në favor të Spanjës – i 10-ti deri tani në kampionat – ndërkohë që barazoi me penallti Dzhouba në të 41’, pas një prekje me dorë të Pikesë.

Autogoli i rusit Ignasheviç
Dzhouba feston pas barazimit me penallti

Pas kohës së rregullt dhe shtesave – ku u bënë për herë të parë edhe zëvëndësimet e katërta – me rezultatin 1-1 që nuk ndryshoi, skuadrat iu drejtuan pikës së bardhë.

Koke dhe Apas gabuan nga pika e bardhë, ndërkohë që rusët u treguan të gjithë të saktë, duke i mbyllur llogaritë përfundimtare 4-3.


PENALLTITË

HUMBET! Jago Aspas gabon, Akinfeev perfekt dhe Rusia kualifikohet!

Çerishev gol, 3-4

Ramos gol. 3-3.

Golovin gol, 2-3.

HUMBET! Koke gjuan dhe pret Akinfeev. 2-2.

Ignasheviç gol, 2-2.

Pike gol, 2-1.

Smolov gol, 1-1.

Iniesta gol, 1-0.


Penalltia e gjuajtur nga Koke i Spanjës
Penalltia e humbur nga Apas i Spanjës

Kështu, pas Gjermanisë dhe Argjentinës, një tjetër kampione bote largohet në shtëpi.

Rusia shkon në çerekfinale, duke pritur fituesin e çiftit Kroaci-Danimarkë.