Bota

Rusia e gatshme t’iu kundërpërgjigjet sulmeve kibernetike britanike

Rusia është e përgatitur që të përballet dhe të zmbrapsë sulmet kibernetike nga Britania, nëse ata godasin, tha në një intervistë për TASS zëvendësministri i Jashtëm rus Oleg Syromolotov.

“Nuk di asgjë për mundësinë e sulmeve kibernetike nga Britania e Madhe,” tha Syromolotov, duke shtuar, por nëse britanikët përpiqen ta bëjnë këtë atëherë ne do tu kundërpërgjigjemi ashpër.

Gazeta britanike “Times” citoni burime nga qeveria e Britanisë së Madhe duke thënë se Londra po shqyrton mundësinë e sulmeve kibernetike kundër Moskës si një hakmarrje për përpjekjen për të helmuar spiunin e dyfishtë rus Sergej Skripal dhe vajzën e tij Julia.

OPINIONE