Bota

Rusia planifikon që në 18 mars të nisë funksionimin e stacioneve energjitike në Krime

Rusia ka në plan të hapë zyrtarisht dy stacione të reja energjetike në Krime më 18 mars, thanë për Reuters pesë burime që kishin dijeni mbi planet.

Stacionet e energjisë ishin në qendër të një skandali ndërkombëtar kur kompania inxhinierike gjermane Siemens tha se turbinat e prodhimit energjitik ishin instaluar pa dijeninë e saj dhe sanksionet e Bashkimit Evropian rezultonin të shkelura.

Nisja e planifikuar do të përkojë me një vizitë të mundshme në Krime të Presidentit rus Vladimir Putin, thanë pesë burimet.

Technopromexport, kompania ruse që po ndërton stacionet e energjisë elektrike, nuk ka bërë komente, ndërsa Kremlini nuk ka dhënë ndonjë përgjigje të menjëhershme.

Në vitin 2014 Krimea u shkëput nga Ukraina dhe u bashkua më Rusinë./yenisafak/Gazeta Impakt

OPINIONE