Rusia sanksionon lëvizjen LGBT, e vendos në listën e grupeve terroriste, ngrin të gjitha fondet

Shërbimi Federal i Monitorimit Financiar i Rusisë (Rosfinmonitoring) ka zgjeruar përcaktimin e tij të organizatave që mendohet se janë të përfshirë në aktivitete ekstremiste ose terrorizëm për të përfshirë “lëvizjen ndërkombëtare LGBT dhe njësitë e saj strukturore”.

Lëvizja vjen pas një vendimi nga Gjykata e Lartë ruse nëntorin e kaluar, i cili mbështeti njohjen nga Ministria e Drejtësisë për “lëvizjen ndërkombëtare LGBT” si ekstremiste. Gjyqtarët gjithashtu pranuan se ndarjet e saj strukturore i përshtateshin të njëjtit përshkrim dhe i ndaluan ato; një lëvizje për të cilën përfaqësuesit e komunitetit homoseksual thanë se kishin frikë se do të çonte në një shtypje.

Sipas ligjit, bankat janë të detyruara të ngrijnë fondet e personave të përfshirë në listë dhe të pezullojnë shërbimet ndaj tyre.

Lista e Rosfinmonitoring përfshin më shumë se 14,000 njerëz dhe subjekte të përcaktuara si ekstremistë dhe terroristë. Ato variojnë nga Al Kaeda, ISIS dhe talebanët tek batalioni Neo-nazist Azov i Ukrainës dhe lëvizja e figurës së ndjerë të opozitës ruse Alexey Navalny./BW

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne